Sassi di Matera je zasazeno do úbočí stráně, protkáno labyrintem dlouhých cestiček a strmých schodišť. Ačkoli se na první pohled může toto místo jevit jen jako pouhá změť kamenných obydlí, která splývají se skalním masivem a okolní krajinou, jeho stavitelé ho vybudovali s neuvěřitelnou precizností a smyslem pro detail. Britský deník Daily Mail o něm pak píše jako o pravděpodobně nejdéle obývaném jeskynním městě na světě.

Sassi di Matera je nejdéle obývaným městečkem na světě.

Sassi di Matera je možná nejdéle obývaným jeskynním městem na světě.

FOTO: Profimedia.cz

I když se jeskyně postupem času rozrůstaly, aby dokázaly pojmout narůstající populaci, až do 20. století neměli obyvatelé přístup k vodě a žili bez elektřiny.

Po druhé světové válce byli nuceni kvůli zhoršujícím se podmínkám své chátrající domovy opustit a přesunout se na vrchol útesu do moderně vyhlížejícího městečka Matera, kterému dnes vévodí například barokní kostel San Pietro Caveoso.

Městu Matera vévodí kostel San Pietro Caveoso.

Městu Matera vévodí kostel San Pietro Caveoso.

FOTO: Profimedia.cz

Jeskynní prostory by nejspíš chátraly dál, ale to, že je UNESCO v roce 1993 zařadilo na seznam světového kulturního dědictví, významně přispělo k jejich obnově. Díky tomu začali město lidé znovu trvale obývat, navíc se několik příbytků přeměnilo na hotely a restaurace, čímž místo přitáhlo zvídavé turisty.

Není divu, že okolní nestárnoucí krajina přilákala také filmaře, kteří zde natočili několik filmů s biblickou tematikou — například Umučení Krista z roku 2004.