Značný nápor lyžařů zažily například zimní areály v Krkonoších a Orlických horách. Do areálu ve Špindlerově Mlýně zamířilo od pátku do neděle zhruba 20 000 lidí. Ve Ski Resortu Černá hora — Pec byla v sobotu a v neděli návštěvnost kolem 8000 lidí denně.

Spokojeni jsou i provozovatelé zimních center v Orlických horách. Do areálu v Dolní Moravě na Orlickoústecku přijelo za víkend asi 5000 lidí. V krkonošské Rokytnici nad Jizerou v Libereckém kraji je od soboty v provozu lanovka na Lysou horu.

„Otevření lanovky pro nás znamená stoprocentní nárůst návštěvnosti," uvedl ředitel skiareálu Michal Kopecký. Na sjezdovkách se v areálu o víkendu vystřídalo kolem 2500 lyžařů.

Na ještědských sjezdovkách bylo o víkendu 50 centimetrů sněhu, v provozu byla lanovka na Černý vrch. Lyžovat se mohlo na sjezdovkách Pod lany a Liberecké.

Na ještědských sjezdovkách bylo o víkendu 50 centimetrů sněhu, v provozu byla lanovka na Černý vrch. Lyžovat se mohlo na sjezdovkách Pod lany a Liberecké.

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Upravené sjezdovky s prachovým sněhem nabízela o víkendu i většina areálů v Plzeňském kraji. Nejlepší podmínky jsou na Šumavě, kde bylo po celý víkend pod nulou a napadlo až 40 centimetrů sněhu. Špičák má aktuálně 50 až 80 centimetrů sněhu a v provozu jsou všechny sjezdovky kromě lyžařského hřiště.

Ve Skiareálu Lipno zahájila od neděle provoz nová sjezdovka sportovního charakteru o délce 1200 metrů jménem Vyhlídka. Areál o víkendu navštívily zhruba 4000 lidí. Podobný nápor v těchto dnech zažívá také Zadov.

Běžkaři si někde počkají

Tisíce lyžařů obsadily o víkendu také lyžařská střediska ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Beskydské Pustevny lákaly turisty nejen na dobré lyžařské podmínky, k vidění zde byla také galerie ledových soch, kterou ve středisku od minulého víkendu tvoří umělci z Česka i zahraničí.

V obležení lyžařů byly i Jeseníky. Velký podíl mezi nimi měli také běžkaři, kteří do hor poprvé vyrazili ve velkém počtu díky lepším sněhovým podmínkám.

Naopak na Vysočině si běžkaři musejí na upravené stopy ještě počkat. V posledních dnech zde sice několik desítek centimetrů sněhu napadlo, stopy pro běžkaře ale ještě nejsou ve velké míře upravené.

„Potřebovali bychom, aby na některých místech ještě trochu sněhu připadlo. Pak bychom do stop mohli vjet. Ale někteří lidé už jezdí na běžkách s tím, že si ty trasy musí prošlápnout sami," řekl Karel Klapač, provozovatel areálu Harusův kopec u Nového Města na Moravě.

Několik desítek kilometrů upravených tratí mohli naopak využít běžkaři například v Krušných horách. V Ústeckém kraji se díky sněžení a ochlazení rozjely naplno už i vleky v nižších polohách, stejně tak v Karlovarském kraji. Velkou návštěvnost lyžařů a snowboardistů zaznamenaly i středočeské lyžařské areály.