Zřícenina hradu Kyšperk leží v lese nad krupskou částí Unčín. Veřejnosti je volně přístupná. Radnice věří, že koupě zříceniny přispěje k dalšímu rozvoji cestovního ruchu.

„Navíc nechceme dopustit, aby případný jiný nový vlastník hradu zde provozoval aktivity, se kterými by město nesouhlasilo. Proto jsme v zastupitelstvu schválili výkup zříceniny hradu Kyšperk do městského majetku, abychom mohli mít na jeho další osud a stav bezprostřední vliv," řekl Matouš.

Kyšperk

Kyšperk

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

Vedení Krupky počítá s tím, že Kyšperk zařadí do některé z naučných stezek, které chce vybudovat v následujících letech. Usilovat bude o dotační prostředky.

„Nyní bude následovat další administrativní proces, během kterého dojde k uzavření smlouvy jako takové, úhradě ceny a následné změně vlastnického práva v katastru nemovitostí. Předpokládám, že na jaře roku 2016 bude celý převod hradu do městského majetku ukončen a Krupka bude právoplatným vlastníkem Kyšperku," uvedl tajemník radnice František Růžička.

Torzo stařičkého hradu je výletníkům volně přístupné.

Torzo stařičkého hradu je výletníkům volně přístupné.

FOTO: Libor Zavoral, ČTK

Hrad Kyšperk nechal vybudovat na začátku 14. století jako strážní pevnost na ochranu obchodní stezky do Saska Jan Lucemburský. V roce 1520 koupila hrad rodina Glatzů z Krupky. O šest let později Zikmund Glatz Kyšperk zapálil neopatrným výstřelem z ručnice, hrad vyhořel a zůstal opuštěný.