Velký bariérový útes nebo také Velký korálový útes v Austrálii je pojmem, a to nejen mezi cestovateli. Stovky kilometrů dlouhý přírodní skvost je od roku 1981 zapsán také na seznamu UNESCO. Jakožto nejdelší korálový útes světa, složený z asi 3000 samostatných menších útesů, si postavení chráněné přírodní rezervace skutečně zaslouží.

Jeho barvy a rozmanitost nabízejí jedinečný zážitek především pro potápěče. Stejně jako zblízka je na něj však úchvatný pohled také z výšky, která vykresluje jeho tvary a velikost.

Do výčtu odlehlých míst skvěle zapadá i Montgomery Reef v australském regionu Kimberley. Tento pobřežní útes, vzdálený více než 100 kilometrů od nejbližší civilizace, lze nazvat řekou oceánu. Během přílivu na něm totiž voda vytváří řeku s mnoha rameny a kaskádovitými vodopády.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Útes Montgomery Reef

Zdroj: EpicTV, Newsflare.com

Když už je řeč o Kimberley, jmenujme také zátoku Crocodile Creek v Kimberley v Západní Austrálii. Nabízí možnost koupání a často i nerušeného odpočinku, pokud tam zrovna nenarazíte na partu podobných nadšenců.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Zátoka Crocodile Creek

Zdroj: EpicTV, Newsflare.com

Austrálie se může pochlubit vícerem panenských zákoutí přírody. Dalším pokladem regionu Kimberley je řeka King George River se skalnatými břehy, zelení a vysokými vodopády.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Řeka King George River

Zdroj: EpicTV, Newsflare.com

Řeka, klidně protéká hlubokým skalnatým korytem, je skvělým prostředím pro lodní výlety nebo plavby na člunu. Nabízí ohromující výhledy.

Od slunce k ledu

A na závěr alespoň na skok z Austrálie do o poznání chladnější Jižní Georgie s monumentálními ledovci v temných a hlubokých vodách oceánu. Spíš než na člověka v těchto končinách narazíte na tučňáky. Těch je tam požehnaně.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Jižní Georgie

Zdroj: EpicTV, Newsflare.com

Divoká ledová krajina Jižní Georgie je také domovem lachtanů, chaluh, albatrosů a dalších živočichů, kterým tamní chladné teploty vyhovují. Někdy se této odlehlé krajině říká oáza Atlantiku, je totiž jakýmsi separovaným světem uprostřed ničeho.