Právě ničení památek či nových zařízení chtějí vytvořením místa pro zamilované předejít. „Chtěli jsme tento zvyk trochu zkultivovat a vybrali místo, které je dostatečně romantické a kde nebude docházet k odstraňování zámků v rámci údržby zábradlí," uvedl náměstek primátora Hynek Hanza. „Janáčkovy sady jsou krásným výletním místem s vyhlídkou na lázeňské město a je hezké sem vyrazit, i když člověk zrovna není zamilovaný," dodal.

První zámek zavěsí Tepličáci na zábradlí 1. května v 11.00. Stovky zámků různé velikosti a barev obtěžkávaly před rokem Tyršův most v Děčíně. Při opravě dělníci všechny visací symboly věrnosti z pletiva, které vyplňovalo zábradlí, odstranili. A město se snaží, aby se tam už znaky lásky nevrátily.

„Ničí totiž nejen historické mosty, ale i ocelové, jako je náš Tyršův most. Odírají barvu na konstrukci a tím přispívají k rezivění," vysvětlila mluvčí radnice Markéta Lakomá.

O místo, kam mohou zamilovaní přijít a uzamknout své sliby, plány či vyznání, v Děčíně nepřišli. Centrum Pivovar postavilo plot, kde mohou zájemci rituál realizovat. Klíč nehází do řeky, ale do připraveného sudu.

Moderní turistická tradice

Zpečetit lásku uzamčením visacího zámku mohou lidé na mnoha dalších místech v Česku i po celém světě. Vyhlášeným mostem zamilovaných je například ten přes pražskou Čertovku, na kterém visí tisíce zámků. Proti Karlovu mostu je ale zde památkáři nechávají.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na pařížský most Pont des Arts už se zámky věšet nesmějí

Zábradlí nebo mříže ověšené desítkami či stovkami visacích zámků jsou v Miláně, Moskvě, Krakově, maďarské Pécsi či litevském Vilniusu. Na tento turistický zvyk už reagovali i výrobci. Koupit je možné zámek ve tvaru srdce nebo si jej mohou zájemci nechat potisknout vlastní fotografií.

ČTĚTE TAKÉ:
Věčné město Řím přišlo o svůj most lásky
Paříž zakázala turistům zamykání lásky
Pod tíhou zámků zamilovaných se zřítilo zábradlí na pařížském mostě
Benátčané se bouří proti turistické tradici