Letecké snímky východního pobřeží čínského Šen-čenu ukazují růžovo-červený nádech vln blížících se ke břehu. Vytvářejí ladné obrazce uprostřed jednotvárné vodní plochy.

Rudý příliv vzniká přemnožením mikroskopické řasy Karenia brevis. Kontakt s takto zasaženou vodou je pro zdraví člověka nebezpečný, proto byli návštěvníci pláže Ta-mej-ša v Šen-čenu varováni, aby se po dobu tohoto přílivu v moři nekoupali.

Kontakt s velkým množstvím této řasy způsobuje alergické reakce včetně dýchacích problémů kvůli produkci takzvaných brevetoxinů. Ty po vdechnutí do plic mohou vážně poškozovat DNA, tedy samotnou genetickou informaci. Taková porucha pak může vést například k rakovinnému bujení. Přemnožení této řasy ohrožuje také ryby, a to zejména nedostatkem kyslíku.

Takzvaný krvavý příliv

Takzvaný krvavý příliv

FOTO: Profimedia.cz

Krvavý příliv nastává obvykle během babího léta nebo začátkem podzimu. U Šen-čenu je to letos už druhý takový příliv, první byl zpozorován v červnu. Stejně tak se v průběhu tohoto léta objevil u pobřeží Mexického zálivu.

Odborníci mají vícero názorů na to, proč k tomuto jevu dochází. Někteří tvrdí, že je způsoben vypuštěním velkého množství odpadních látek do moře. Jiní říkají, že je na vině nadměrný rybolov, který způsobil úbytek ryb, jako jsou například garnáti, kteří se řasami živí. Tím vzniká nerovnováha.