Kostka patří firmě Podzimek z Třeště na Jihlavsku. Tamní pracovníci ji už před léty vyrobili jako netradiční vzorník dřev. Každá strana kostky je z jiného druhu, dělníci použili borovici, ořech, buk, dub, jasan a smrk. Největším oříškem bylo umístit kostku do útrob věže pelhřimovské Dolní brány k ostatním rekordním exponátům.

Úzkým koridorem se kostka přes tři metry silnou zeď dostala do věže a byla umístěna na podstavec.

Úzkým koridorem se kostka přes tři metry silnou zeď dostala do věže a byla umístěna na podstavec.

FOTO: Luboš Pavlíček, ČTK

„Vynést kostku po úzkých točitých schodech nebylo možné, dva lidé by ji stejně neunesli," řekl Miroslav Marek z agentury Dobrý den spravující české rekordy. Nakonec se kostka dostala na své místo zaslepenými dveřmi, které dříve vedly na ochoz věže. Kostku umístěnou na paletě zvedla do přibližně devítimetrové výšky vysokozdvižná plošina. Úzkým koridorem se pak dostala přes tři metry silnou zeď do věže a byla umístěna na podstavec.

Kostku si mohou návštěvníci muzea rekordů nejen prohlédnout, ale mohou se také zúčastnit hry o Českou knihu rekordů. „Poblíž kostky bude hrací plocha. Návštěvník dostane kalíšek s normálními hracími kostkami a bude si moci tipnout, kolik mu z určitého počtu hodů padne šestek. Když to uhodne, dostane zdarma jeden výtisk České knihy rekordů," řekl Marek. Soutěž podle něj potrvá pravděpodobně do Vánoc.