Nizozemská společnost Snowworld začala s pařížskou radnicí jednat o výstavbě obří haly na umělém kopci ve čtvrti Elancourt v departmentu Yvelines na západě Paříže. Podle listu Le Figaro je svah vysoký 230 metrů a měl by nabídnout sjezdovku dlouhou zhruba 320 metrů. Kromě toho budou součástí centra také vyhlídková restaurace, sedačková lanovka a tříhvězdičkový hotel.

„Elancourt by se mohl stát skutečným lyžařským střediskem, které by mohlo pojmout až 300 tisíc návštěvníků ročně a mít obrat kolem 17 miliónů eur,“ píše zpravodajský server Le Point.

Starosta čtvrti Jean-Michel Fourgous nápad vítá: „Komplex by mohl vytvořit 200 pracovních míst. Ten kopec není už 30 let využívaný. Je to nádherná lokalita, která poskytuje převýšení a potřebný reliéf, nabízí se přímo ke sportovnímu využití.“

Jenže lyžování v červenci na kraji Paříže nebude laciné. Pokud centrum vznikne a své brány otevře, milovníci sjezdovek si budou muset nachystat 52,5 eura (asi 1500 korun) na ski pas. Celodenní vstupenka na svah v nákupním centru Mall of Emirates v Dubaji přitom vyjde v přepočtu na tisícovku.

Lyžování v dubajském obchodním centru je oblíbenou turistickou atrakcí.

Lyžování v dubajském obchodním centru je oblíbenou turistickou atrakcí.

FOTO: Profimedia.cz

Projekt má ale také množství odpůrců. Nápad se nelíbí řadě místních, kteří touží spíš po klidu než rušném turismu. Odsuzují ho také ekologové, podle nichž vážně poškodí přírodu a sníží druhové bohatství rostlin a živočichů v oblasti.