Z mlhavé duchny vystupují koruny stromů, střechy domů, sem tam se klikatí cesta. Příroda se teprve rozkoukává osvětlená prvními slunečními paprsky. Začínajícímu dni se pomalu odhalují nekonečná pole u Petersfieldu v anglickém hrabství Hampshire.

Ustupující mlha nad poli u Petersfieldu

Ustupující mlha nad poli u Petersfieldu

FOTO: Profimedia.cz

Městečko, které je z Londýna dostupné vlakem, tady stojí už od 12. století. Rozprostírá se v oblasti národního parku South Downs, jehož plocha zabírá 1627 kilometrů čtverečních. Pokud by vás při cestách Anglií vítr zavál právě sem, můžete navštívit některé z místních muzeí, kostelů a v neposlední řadě také hostinců a kaváren.

Nádech mystiky mají rána v hrabství Somerset. Konkrétně u městečka Glastonbury, po kterém byl pojmenován významný hudební festival pravidelně pořádaný v nedalekém Piltonu. Jen kousek za pomyslnou branou města se tyčí pahorek Glastonbury Tor s kamennou věžičkou na vrcholku.

Šedavé svítání u Glastonbury

Šedavé svítání u Glastonbury

FOTO: Profimedia.cz

O nevelkém kopci se toho vypráví mnoho. Mimo jiné to, že je místem posledního odpočinku krále Artuše. Stovky let sem směřovaly zástupy poutníků. Dnes už tady čáry a magii hledá málokdo, výstup sem je zkrátka jen hezkým výletem.

V rámci Somersetu se přesuneme ještě na jedno půvabné místo - do vesnice Doulting s pouhými několika sty obyvateli. Stojí tady kostel svatého Aldhelma. Jeho vznik se datuje už do 12. století.

Špičatá střecha kostela svatého Aldhelma za rozbřesku

Špičatá střecha kostela svatého Aldhelma za rozbřesku

FOTO: Profimedia.cz

Stařičký kostel s přilehlým hřbitovem upoutává pozornost díky své věžičce s dlouhou špičatou střechou. Nepohltí ji ani hustá ranní mlha. Kamenný kostelík patří mezi významné britské památky.