Švihov je jedna z mála památek v kraji, která je otevřená i v zimě. Návštěvníci ale nechodí do samotného hradu, nýbrž do výstavního sálu do expozice z názvem Po stopách Popelky. Ta se koná k 40. výročí natáčení pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Nově se na Švihově lidé svezou loďkou ve vodním příkopu. Hrad také zařídil úschovnu a půjčovnu kol a připravuje i úschovnu zavazadel. „Máme tu jednu dřevěnou pramici, která se bude zájemcům půjčovat, aby se projeli podél západní stěny hradu. Je to projížďka tak na půl hodiny,” přiblížil kastelán Lukáš Bojčuk.

Protože příkop nevede kolem celého hradu, ujedou zájemci asi půlkilometrovou vzdálenost, a pak se stejnou cestou vrátí. Protože příkop slouží jako náhon, v protiproudu bude veslování náročnější, jak popsal Bojčuk.

Začnou i prohlídky věže

V druhém prohlídkovém okruhu, který se věnuje provozním částem hradu, tedy černé kuchyni, sklepům, hejtmanské kanceláři či strážnici, se letos některé místnosti přesunou, přibydou další exponáty. Kromě snahy o vylepšení je změna dána také připravovanou velkou rekonstrukcí vstupní hradní věže.

Památkáři zatím chystají projekt na opravu dominanty památky — věže, která tvoří hlavní vstup do hradní části. Po dokončení projektu přijde na řadu průzkum a pak podle finančních možností památkářů i oprava. Je třeba především kompletně rekonstruovat vnitřek věže, kde jsou propadlé stropy.

Národní kulturní památka Švihov je pro turisty otevřena podle kastelána zhruba od 50. let 20. století, věž ale nebyla nikdy zpřístupněna. Po opravě v ní vznikne nový prohlídkový okruh zaměřený zřejmě na architekturu a stavební vývoj hradu, plánuje kastelán. „Do budoucna tu bude pět pater pro nové expozice,” dodal Lukáš Bojčuk.