Pro evropské cestující čtvrteční krok Evropské komise znamená především upozornění, že letecké společnosti z Nepálu nesplňují evropské bezpečnostní standardy. „Pokud si jako občan EU objednáte let s nepálským dopravcem, budete upozorněn, že tyto aerolinie jsou na seznamu,“ uvedla Kearnsová.

Cestující, kteří nyní mají takové letenky koupené, mají podle Kearnsové nárok na náhradu nákladů, pokud se rozhodnou pro výběr jiné společnosti. Poznamenala také, že obavy EU o bezpečnostní způsobilost nepálských leteckých firem se táhnou už od roku 2009. Připomněla tak několik smrtelných nehod z posledních let.

Zákazy, omezení i výjimky

Evropská komise nyní společně s Evropskou agenturou pro bezpečnost letectví připraví pro Nepál projekt na podporu bezpečnosti jeho letecké dopravy. V novém seznamu i přes určitý pokrok zůstává zákaz letů do EU pro aerolinky z Libye. V tomto případě se jedná o dobrovolné opatření, které je uplatňováno po konzultaci s leteckými úřady v zemi od tamní revoluce.

Na aktuální černé listině EU je celkem 297 leteckých společností, které mají do vzdušného prostoru Unie zakázaný vstup. Dalších 10 má přísná provozní omezení. Zcela zakázány jsou lety firem registrovaných v zemích, jako je například Afghánistán, Libérie, Súdán a podobně. S výjimkami mají zákaz společnosti z Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Indonésie či Filipín.