Asi dva týdny před odletem do Goa jsem se ve švýcarském Gstaadu potkal s Indkou, která pochází právě z Goa. Už její příjmení Nazareth naznačovalo, že je v Goa, bývalé portugalské kolonii, vše tak trochu jinak.

„Ty poletíš do Goa? Super! Říkám ti, je to vážně šílený místo. Úplně ujetý,” byla první reakce. Když jsem vyhrnul obočí na znamení toho, že by se hodilo nějaké dovysvětlení, dostalo se mi ho. „Na party tam seženeš úplně všechno!” Došlo mi, že asi nemá na mysli cennosti z dávných časů.

A skutečně, stačí působit trochu alternativně - dát si na hlavu šátek, vytáhnout batikované triko anebo se prostě jen tvářit nepřítomně a nabídka drog na sebe nenechá dlouho čekat. Nutno dodat, že stejně tak se ale snaží i prodejci všech jiných produktů - koření, šperků, duhových triček či cetek všeho druhu.

Středeční bleší trh v Anjuně.

Středeční bleší trh v Anjuně.

FOTO: Jakub Kynčl, Novinky

Pokud doufáte, že byste na Sobotním nočním bazaru snad mohli zakoupit nějaký cenný artefakt, který někdo z místních náhodou vykopal na zahradě, jste tu špatně. Ceny jsou zde vyšší než na jiných bazarech v Goa (natož v Indii obecně), ale i zde vás dvě minutky kvalitního smlouvání dovedou ke kýženému výsledku.

Tanec po nákupech

Příjemné pak je, že svůj domnělý obchodní úspěch můžete zapít v jednom z místních bárků či si zatančit v proslulé otevřené diskotéce Boutique House, kde se střídají talentovaní DJové skoro tak svižně jako milenci v ložnici Paris Hiltonové. Koktejl na baru dostanete do minuty a taneční pohyby mnohých účastníků dávají najevo, že alkohol není to jediné, co si dopřáli.

Video

Taneční party v Goa

Video: Jakub Kynčl, Novinky.cz

Mix lidí, které atmosféra tohoto místa přitahuje, má daleko k označení "standardní". Goa bylo na přelomu 70. a 80. let oblíbenou destinací evropské hippie komunity. Někteří na místě utratili všechny své úspory a byli nuceni prodat své cennosti, aby tak získali peníze na cestu zpět do Evropy. A přesně takto vznikl pravidelný středeční bleší trh v Anjuně. Evropské prodejce zde už však nehledejte, ty najdete takřka výlučně na Sobotním nočním bazaru, kde cítí větší potenciál západních peněz...