Název rakouského městečka Hallstatt je cestovatelům, a nejen jim, známý hned z několika důvodů. Jedním z nich je jeho replika v čínské provincii Kuang-tung, která v Rakousku vzbudila rozčarování, druhým zařazení na seznam UNESCO a třetím například blízkost rozlehlého Hallstattského jezera.

Svůj velký význam má v této oblasti také těžba soli, která tady má tradici už po staletí. Přibližuje ji mimo jiné zdejší muzeum, k němuž vede lanovka. Čipernější turisté k němu ale podnikají pěší výšlap.

Hranatá plošina vyčuhuje asi 12 metrů do prostoru.

Hranatá plošina vyčnívá asi 12 metrů do prostoru.

FOTO: Welterbeblick Aussichtsplattform, Profimedia.cz

Ale pryč od tradic a památek. Minulý týden se totiž přímo nad Hallstattem otevřela cestovatelům zcela nová vyhlídka — Welterbeblick. Z té se mohou, pokud se jim nezatočí hlava a nepodlomí kolena, podívat 360 metrů pod sebe na zdánlivě nekonečnou hladinu temného Hallstattského jezera či na střechy domů městečka. To se odsud zdá jako miniatura sebe samého.

Malebný Hallstatt z ptačí perspektivy.

Malebný Hallstatt z ptačí perspektivy.

FOTO: Welterbeblick Aussichtsplattform, Profimedia.cz

Vyhlídková plošina váží úctyhodných 200 tun a hned po zpřístupnění se na ní vystřídaly desítky natěšených zvědavců. Právě příliv nových turistů má vyhlídka za úkol.

Průhledné zábradlí umocňuje křehkost výhledu i celkový zážitek. Pokud se nedíváte pod nohy, můžete mít pocit, že kráčíte vzduchem.