Češi si jako pivní národ snad přímo musí vyzkoušet pivní kulturu tam, kam cestují. Minimálně proto, aby se ujistili, že česká „Plznička“ je nejlepší. Ve Velké Británii lze i v menších hospůdkách okoštovat minimálně čtyři až pět druhů piv, často i dvanáct nebo více. Pokud chce zahraniční štamgast lépe zapadnout, měl by se zorientovat alespoň v základních pojmech.

Klasicky si Britové objednávají pintu piva, ale turistům, kteří chtějí vyzkoušet co nejvíce z nabízených druhů, se doporučuje objednávat půl-pintu. Za pozornost stojí třeba piva označená jako Real Ale, která jsou vyráběna tradičním způsobem bez pasterizace. Dále se možná setkáte s názvem Pale Ale, což je pivo svrchně kvašené.

TIP: Doporučovanými značkami jsou v londýnských pubech piva Pedigree a London Pride. I v britské metropoli si můžete posedět v české hospodě, a to v Czech restaurantu U Vrány.

Zdejší barmani dokážou s výběrem dobře poradit a někdy dokonce přinesou i vzorek na ochutnání. Nebojte se je tedy oslovit. Pod pojmem Stout se v britských „pubech“ skrývají těžká tmavá piva (například populární značka Guiness), pod označením Lager naleznete klasické, Čechům dobře známé, ležáky. Jakmile uvidíte v názvu Bitter, počítejte s výraznější hořkou chutí.

Česká piva v královském Londýně

Pokud byste v Londýně dostali chuť na ryze česká piva, zajděte do baru Prague, který nabízí Krušovice, Staropramen, Gambrinus, Radegast, Pilsner Urquell a řádu dalších tuzemských piv.

Průměrná cena za pintu piva je v Londýně 3,6 libry, tedy okolo 108 korun. Rozdíly v cenách jednotlivých značek jsou ale poměrně výrazné. Od 1,5 libry (45 korun) se ceny šplhají až pěti librám (150 korun). V současnosti není ve Velké Británii pro pohostinství nejpříznivější období. Začátkem toho roku uveřejnil deník The Independent, že každý týden zavře ve Velké Británii zhruba 18 hospod.