Milovníci umění se první den mohli do deset let uzavřeného muzea dostat zdarma. V předprodeji zmizelo více než 75 tisíc lístků. Celková rekonstrukce historické budovy z 19. století nebyla nijak hladká: oprava byla mnohem delší a také nákladnější, než se původně předpokládalo. Nakonec stála 375 miliónů eur (téměř deset miliard Kč).

Muzeum vlastní více než jeden milión sbírkových předmětů, mezi nimiž jsou mistrovská plátna Johannese Vermeera, Franse Halse či Jana Steena.

Rijksmuseum

Rijksmuseum

FOTO: Profimedia.cz

Nově jsou exponáty uspořádány chronologicky a hned vedle vrcholných děl výtvarného umění je k vidění historický nábytek nebo předměty denní potřeby, takže lidé ve výstavních síních snadněji získají představu o duchu doby a inspiraci tvůrců v časech, kdy měšťanské Nizozemsko bývalo námořní velmocí. Největším stavebním zásahem je nová vstupní hala zahloubená pod terénem.

"Jsem opravdu pyšná, že se zase otevřelo. Je to tak nádherná budova," radovala se obdivovatelka Rembrandtova díla Marry Straathofová (58), jedna z dvou miliónů návštěvníků, kteří by do muzea měli každoročně zavítat.