Vozidla vystaví na Helfštýně soukromý sběratel, který modely sbírá už několik desítek let. Půjde o jednu z hlavních expozic hradu na začátku sezony, otevřena bude až do začátku června.

"Bude to velice lákavá výstava především pro kluky a pány. K vidění bude na 200 modelů vozů z druhé poloviny 20. století. Půjde o autíčka v měřítku 1:18, tedy ve velikosti zhruba 30 centimetrů. Všechny jsou z unikátní kolekce jednoho soukromého sběratele, který už disponuje více než 1700 kusy těchto modelů," uvedl kastelán Jan Lauro.

Zajímavosti jsou součástí výstavy

Modely youngtimerů, za které se považují kultovní auta vyrobená na přelomu 70. a 80. let, nebudou na výstavě představena nahodile. Podle kastelána byla přísně dodržena koncepce odborného kurátora. "Expozice bude rozdělena podle evropských vozů sportovních i závodních. Chybět nebude ani samostatná sekce věnovaná americkým autům," řekl Lauro. Návštěvníci uvidí i zajímavosti a kuriozity, dozvědí se například to, čím se vozil James Bond nebo jaké auto měl rád komisař Columbo.

Soukromý sběratel, který si nepřeje být jmenován, začal sbírat modely těchto aut v roce 1964. "Podnětem byl zájem o techniku, design a automobilový průmysl vůbec," vysvětlil. Helfštýnská výstava podle kastelána poskytne jedinečnou možnost se s youngtimery seznámit.