V chorvatské Dalmácii snad není oblíbenějšího letního střediska, než je Makarská riviéra vzdálená okolo 1150 kilometrů od Prahy – většina trasy ale vede po dálnici, což cestu podstatně urychluje. Statisíce pravidelných návštěvníků z Česka si oblíbily rozmanitou krajinu, v níž se Makarská riviéra rozkládá. Kromě slunění na pláži a ozdravného máčení v moři si tu můžete odpočinout ve stínu borových lesů nebo se vydat do strání pohoří Biokovo (až na samý vrchol Sveti Jure lze dojet autem).

Na malebnou krajinu Dalmácie můžete pohlédnout z výšky pohoří Biokovo, kam se dostanete pohodlně autem.

Na malebnou krajinu Dalmácie můžete pohlédnout z výšky pohoří Biokovo, kam se dostanete pohodlně autem.

FOTO: Profimedia.cz

Proslulá oblázkovo-písčitá pláž Donja Luka je jednou z nejvyhledávanějších na Makarské riviéře. Na více než jeden a půl kilometru pláže lze kromě přeplněných řad s lehátky a slunečníky objevit také postranní místečka s dostatečným soukromím. Chybu neuděláte, ani když vyrazíte do makarského letoviska Brela. To je oblíbené především díky bílým oblázkům a průzračné hladině moře na plážích Punta Rata, Soline a Stomarica.

Pláže letoviska Brela jsou dovolenkovým hitem. Od silnice a chodníků je oddělují vysoké borovice.

Pláže letoviska Brela jsou dovolenkovým hitem. Od silnice a chodníků je oddělují vysoké borovice.

FOTO: Profimedia.cz

Ten, komu vadí opálený obrys plavek a nebrání se nahotě, si jistě zamiluje oblíbenou nudistickou pláž Nugal, která leží na Makarské riviéře nedaleko destinace Tučepi. Soukromí a klid na této pláži střeží skalnaté útesy i vysoké borovice zdejších hustých lesů.

Chorvatsko není jen o koupání

Objevování přírodních krás Makarské zabere více než jednu dovolenou. Za zvážení ale jistě stojí také některé kulturní zastávky. Jednou z nich může být muzeum mušlí, které sídlí ve zdejším františkánském klášteře a nabízí k prohlédnutí tisíce exponátů nejen z Jaderského moře, ale i z dalších částí světa.

Příjemný večer nad talířem čerstvě vylovených mořských specialit, se sklenkou dobrého vína v ruce můžete denně strávit v jedné z mnoha zdejších restaurací. Šumění vln při sezení venku pak už pouze dokreslí výjimečnou atmosféru.

 

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Pohodové dny si na Makarské riviéře turisté zpestřují účastí na některé z mnoha akcí. Vyhlášené jsou takzvané Rybářské noci. Tyto lidové slavnosti doprovázené hudbou, soutěžemi a především ochutnávkami rybích specialit, se konají v průběhu letní sezóny několikrát. V první polovině srpna se každoročně na Makarské koná oblíbená událost zvaná Letní festival.

Přestože příjemnou dovolenou nabízejí i desítky chorvatských ostrůvků, čeští turisté na Makarskou nedají dopustit. Každoročně se sem vrací mimo jiné i kvůli pohostinnosti místních obyvatel.