Praha by bez svých dominant vypadala poměrně chudě. Zejména pohled směrem tam, kde běžně stávají Hradčany, je slabě řečeno nestandardní. Pražský hrad, na kterém stavitelé usilovně pracovali od 9. století našeho letopočtu, je opravdovým pilířem Prahy. Bez něj by česká metropole vypadala podivně. Smutně.

Orloj zmizel společně s celou věží Staroměstské radnice.

Věž Staroměstské radnice je pryč. Zůstal jen orloj.

FOTO: Novinky s použitím Profimedia.cz

Věž Staroměstské radnice vyrostla z budovy v roce 1364, populární orloj k ní byl připojen až na počátku 15. století. Jak všichni obyvatelé Prahy dobře vědí, orloj je tak populární, že projít v každou celou hodinu okolo budovy Staroměstské radnice je takový malý horor. Bez věže by byl však o poznání méně fotogenický.

Svatý Václave, kde jsi?

Svatý Václave, kde jsi?

FOTO: Novinky s použitím Profimedia.cz

Zřejmě nejoblíbenější místo pro scházení se v centru Prahy - to je socha sv. Václava pod Národním muzeem. "Pod koněm" či "pod ocasem", to jsou ta místa, kde si dávají Pražané nejčastěji sraz. Jen málokterý Čech však ví, že práci na soše započal Josef Václav Myslbek už v roce 1887. Poslední významnou úpravou bylo přidání ozdobného bronzového řetězu v roce 1979. Z něj však do dnešních dnů zbyly pouhé sloupky.

Bez Karlova Mostu to Praze nesluší.

Bez Karlova mostu to Praze nesluší.

FOTO: Novinky s použitím Milan Malíček/PRÁVO

Karlův most je bez jakýchkoliv debat jednou z dominant Prahy a místem, kde pohodlně projdete pouze v nočních hodinách. Jedinečný most, který se stavěl dlouhých 45 let, byl dokončen až počátkem 15. století v roce 1402. Bez něj by pražské centrum vypadalo prázdně.

Raketa zřejmě odstartovala, Žižkovský vysílač je pryč.

Raketa zřejmě odstartovala, Žižkovský vysílač je pryč.

FOTO: Novinky s použitím Profimedia.cz

Za poslední pohled na Prahu bez Žižkovského vysílače by se jistě mnoho Pražanů nezlobilo. CNN v loňském roce vyhodnotila pražský vysílač připomínající startující raketu za čtvrtou nejošklivější budovu na světě. Jsou tací, kteří na něj nedají dopustit. Většina pražských rodáků, kteří si ještě pamatují pražské panorama před jeho postavením (1985-1992), na něj nadává dodnes. A divme se...