Americké noviny se postaraly o pořádný poprask mezi místními obyvateli v této malebné obci na Bruntálsku. Lidé sice vědí, že žijí v unikátním lázeňském městečku uprostřed nádherných hor, ale i tak je světový list svým článkem velmi překvapil. Také novopočený ředitel zdejších lázní Radomír Maráček neskrýval překvapení.

Líbil se vám článek v americkém listu o Karlově Studánce?

„Ten článek s krásnou zimní fotkou je sice krátký, ale obsahuje vše důležité. Američané v něm píší, že zde máme léčivou minerální vodu, jedno z nejčistších ovzduší v Evropě, krásnou architekturu a nezapomněli ani na to, že se u nás léčil bývalý český prezident Václav Havel a na to, že lázně nechali postavit Habsburkové v době, kdy se oni zjednodušeně řečeno prali s indiány. Je opravdu dobře a výstižně napsaný.

Ne vše je ale zde pozitivní. Vláda vloni zredukovala hrazenou lázeňskou péči. Co to pro vaše lázně znamenalo?

Do té doby lázně dožívaly z léčby pojištěnců a zdravotních pojišťoven. Vloni se to ale zásadně kvůli státní reformě ve zdravotnictví změnilo a my se učíme orientovat na rekreanty. Přemýšlíme nad tím, jaké služby nabídnout a koho přilákat. Naším cílem jsou rodiny s dětmi.

Můžete být konkrétnější?

Připravujeme změny především v nabídce služeb. Například v gastronomii. Chceme nabízet atraktivní jídla, aby rodiny s dětmi nalákaly místní pochoutky. Zastaví se na oběd a k němu si třeba přidají některou z lázeňských procedur. Chceme především změnit ten zažitý názor, že lázně v Karlově Studánce jsou pouze pro nemocné. Lidé totiž stále nechápou, že k nám mohou přijet, i když jsou zdraví. Třeba se jen tak podívat, nebo i ubytovat a odpočívat. To je pro nás ten největší problém, s čím bojujeme. Chceme také zprovoznit zdejší hudební halu, kde budeme nabízet rychlé občerstvení například ve formě teplých lázeňských oplatek. Plánujeme také u nás organizovat ozdravné pobyty pro děti z oblastí zasažených smogem, ale také například muzeum.

Ředitel Lázní Karlova Studánka Radomír Maráček ukazuje unikátní architekturu městečka uprostřed Jeseníků

Ředitel Lázní Karlova Studánka Radomír Maráček ukazuje unikátní architekturu městečka uprostřed Jeseníků

FOTO: Denisa Telaříková, Právo

Co v muzeu bude a kde by mělo vzniknout?

Přemýšlíme, že ho vybudujeme v dolní části obce, kde kdysi byly laboratoře, jež jsou nyní prázdné. V muzeu by se rekreanti dozvěděli o historii Karlovy Studánky, která je velmi zajímavá. Zjistili by ale také to, že ve zdejším Slezském domě se natáčela komedie S tebou mě baví svět. Muzeum jim i připomene návštěvu bývalého českého prezidenta Václava Havla, který se zde nějakou dobu léčil. Měly by v něm být k dispozici i informace pro turisty od ochranářů, aby věděli, jaké je zdejší přírodní bohatství. Se svým do mlýna by měli přijít také památkáři. Aby popsali lidem zdejší unikátní architekturu.

Vrátím se ještě k těm novinkám, zaujaly mě ozdravné pobyty pro děti. V jaké je to fázi?

Už jsme obcím nabídli týdenní a čtrnáctidenní ozdravné pobyty pro děti, které zažívají nyní boom. Věříme, že uspějeme ve výběrových řízeních, které starostové z mnoha obcí vypsali. Myslím, že zde máme pro školáky i předškoláky velmi dobré podmínky. Není pro nás problém vyčlenit jeden lázeňský dům a jídelnu jenom pro ně. Zajistíme také školní výuku a aktivity pro předškoláky. Nebude chybět ani zábava. Víme o tom, že i naše největší zdravotní pojišťovna přemýšlí nad tím, že by jednou ročně dětem ze smogem zamořených oblastí zaplatila ozdravný pobyt v horách. Je totiž zřejmé, že takovéto pobyty na čistém ovzduší zlepší zdraví dětí a ušetří se tak na zdravotní péči.

Myslíte si, že nabízíte dostatek možností, jak by rodiny s dětmi mohly využít volný čas?

Nabídka našich služeb je již nyní různorodá. Nicméně jsme si vědomi toho, že na tom ještě musíme hodně zapracovat a nabídnout nové věci. Chceme se nyní soustředit na víkendy. Aby to v Karlově Studánce začalo o víkendu žít, aby se zde stalo standardem, že se tady pořád něco děje. Aby se o víkendu pro turisty vždy objevilo překvapení v podobě nějaké akce.