Možná na dovolené můžete trochu číst, pospávat, jíst a užívat si života. A pokud spálíte nicneděláním více jak 500 kalorií, bude asi něco špatně. Než se vydáte na vysněnou relaxaci, měli byste si ohlídat několik drobností, radí cestovatelský server Lonely Planet.

Pláž El Tunco Beach v Salvadoru

Pláž El Tunco Beach v Salvadoru

FOTO: fotobanka Profimedia

Na pláži

První myšlenka, kdy lidé myslí na nicnedělání je na pláži. Popíjení koktejlu, sluneční brýle a sluneční paprsky jsou samozřejmostí. Ale i tady musí člověk vybírat opatrně. Řada pláží je již obsazena turistickými atrakcemi, které ruší meditaci na lehátku na vodě i na písku, nejde jen o jízdu na nafukovacím banánu, parasailing, wakeboarding, ale také o volejbalová hřiště nebo celodenní diskotéky s DJ.

Mezi zatím klidné lokality patří pláž El Tunco v Salvadoru, Ngapali v Barmě, nebo pláže na řeckých ostrovech, například zátoka Anthony Quinn na Rhodosu.

Pláž Anthonyho Quinna na řeckém ostrově Rhodos

Pláž Anthonyho Quinna na řeckém ostrově Rhodos

FOTO: fotobanka Profimedia

Malé město nebo ostrov

Mnoho lidí má možná smíšené pocity, dokonce i klaustrofobické, když si představí dovolenou v malém městečku na samotě nebo dokonce na ostrově. Všudypřítomný stereotyp nemusí být až tak děsivý. Právě naopak, rutina a jistota může mít relaxační účinky pro osoby, které jejich práce stresuje a každý den řeší nějaké problémy. Mezi pohodové ostrovy patří například thajský Ko Mak a Ko Kut.

Pláž na thajském ostrově Ko Mak

Pláž na thajském ostrově Ko Mak

FOTO: fotobanka Profimedia

Pokud nemáte rádi tropické počasí, můžete vyzkoušet romantické ostrovy v Nizozemsku - Terschelling a Amelnad, kde hlavní dopravním prostředkem jsou kola. Můžete se tu také svézt na koních.

Huňaté ovečky a cyklisti - tradiční život naostrově Terschelling v Nizozemsku

Huňaté ovečky a cyklisté - tradiční život na ostrově Terschelling v Nizozemsku

FOTO: Pro Novinky Jan Mottl

Poklidné městečko je rumunská Sulina, v Itálii například Montepulciano nebo Massa Marittima, kolem kterých se můžete vydávat na romantické procházky či posedávat ve zdejších kavárnách. Podobné oázy můžete také najít u nás, v Doksech u Máchova jezera, v Lednici, Třeboni, Telči a na mnoha dalších místech.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Thajské ostrovy Ko Mak a Ko Kut jsou jako stvořené pro nicnedělání.

 Zdroj: Youtube.com

Farma

Návrat ke kořenům, tedy k přírodě, nabízejí farmy a biofarmy po celém světě. Nejlepší pověst mají tuniské, kyperské a italské, kde se můžete aktivně zapojit do každodenních činností - ať už je to dojení krav a koz, nebo sbírání vejcí. Tento typ dovolené vyhledávají zvláště lidé z technických oborů, manažeři a rodiny s dětmi, kteří mají pocit, že se vzdalují přírodě. Ale i tady si můžete vybrat takový balíček, kdy vám budou jídlo pravidelně servírovat rovnou na stůl. A vy můžete nerušeně relaxovat.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Biofarma v italské provincii Reggio Emilia

Zdroj: Youtube.com

Poušť

Pokud patříte do skupiny, která potřebuje absolutně vypnout a soustředit se jen na sebe, můžete se vydat do pouště. Na místo, kde budete potkávat hrstku lidí a uklidní vás pohled na nekončící písečné duny. Ideální knihou na cestu bude Citadela od Antoina de Saint-Exupéryho. Můžete se vydat do amerického města St. George v Utahu nebo vyzkoušet ubytování v některých oázách v Tunisku.

Karavana velbloudů na poušti v Tunisku

Karavana velbloudů na poušti v Tunisku

FOTO: fotobanka Profimedia

Výletní loď

Existuje řada důvodů, proč se vyhnout výletním lodím od několikachodových menu po lacinou zábavu. Nabízí se ale i řada dalších variant. Nemusíte vyplout na ohromné lodi s 3000 pasažéry. Stačí se podívat po lodích s maximálně 60 hosty, které sice mají kapitána, ale občas chybí kuchaři. Nicnedělání by tak mohlo být ohroženo tím, že budete muset vařit.

Odvážní si ve vestě mohli vlézt do sítě na přídi a nechat se pěkně pohoupat

Odvážní si ve vestě mohli vlézt do sítě na přídi a nechat se pěkně pohoupat

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Safari

Trochu jiný odpočinek nabízí dovolená uprostřed afrického safari. Poklidné místo, kde můžete poslouchat křik ptáků od jezera a sledovat v dálce se pasoucí žirafy. Nevýhodou pohodlných a luxusních hotelů v Africe je, že bývají poměrně drahé.

Žirafy se popásají na listech akácií.

Žirafy se popásají na listech akácií.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo