Vydaly jsme se na jednodenní výlet do Drážďan, kam se už odpradávna jezdívalo na výhodné nákupy. Protože, co se nedalo sehnat u nás, sehnali jste právě tady. Saská metropole se ale od roku 1989 dost změnila. Hned když jsme vystoupily z vlaku, byla babička překvapená, jak Němci zastavili prostranství u vlakového nádraží, které vzniklo po bombardování města během druhé světové války. Prosklené krychle dnes slouží především jako obchody a hotely.

Nákupní zóna Prager Straβe

Nákupní zóna Prager Straβe

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Hofkirche

Barokní kostel Hofkirche

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

A právě nakupování bylo jedno z lákadel. Ačkoliv už u nás v obchodech mají téměř všechny značky jako tady, ceny se dost liší. Kvalitní laky na nehty tu pořídíte okolo 80 korun. Obecně mají levnější oblečení a kosmetiku. Například cena za zlevněný pleťový krém vychází v Česku na 260 korun, v Drážďanech totožný výrobek po stejné slevě stojí 180 korun. Jen boty nás nenadchly, jsou podobně drahé a málokteré hezké. Záleží tedy na obchodech, kam vstoupíte.

Vzhledem k tomu, že Němci patří k vynikajícím cukrářům a pekařům, vydaly jsme se také po místních cukrárnách. Libá vůně lákala kolemjdoucí a čerstvé ovoce magneticky přitahovalo naše zraky. Při poslední návštěvě jsme si pak každá koupila jeden koláč domů.

V cukrárně

V cukrárně

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Zwinger

Zwinger

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Nejkrásnější mlékárna na světě

Stará mlékárna Pfunds vypadá jako obrázek. Prý je to nejkrásnější mléčný obchod na světě, zapsaný je také v Guinessově knize rekordů. I když neleží přímo v centru, stojí za to se sem projít. Žádné vstupné se neplatí. Pokud budete mít hezké počasí, doporučuji vám procházku podél Labe. Jinak přímo k mlékárně jezdí na stanici Pulsnitzer Straße tramvaj z centra číslo 11, jedna jízda vychází na dvě eura (asi 50 korun).

V mlékárně

V mlékárně Pfunds

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Interiér obchodu zdobí ručně malované keramické dlaždice, které pokrývají nejen stěny a podlahu, ale i strop. Unikátní je typicky holandský výjev větrných mlýnů na velkém obraze poskládaného z dlaždic hned nad schody. Původní velká mlékárna se nedochovala, jen díky štěstí se podařilo opravit a zrekonstruovat tento obchod.

Na pultě si mohou návštěvníci vybírat z desítek druhů sýrů - kozí, kravské, zrající, kořeněné atd. Ochutnat můžete také čerstvé nebo ovocné mléko. Neodolaly jsme a vyzkoušely sýrovou bagetu.

Sýrový bar v mlékárně

Sýrový bar v mlékárně

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Variace sýrů v mlékárně

Variace sýrů se sklenkou čerstvého mléka

FOTO: Lucie Poštolková, Novinky

Bombardování města během druhé světové války připomíná pobořená stěna u vchodů do chrámu Frauenkirche. Barokní skvost postavili Němci kompletně znovu, použili také kameny z původní stavby. Slavnostní otevření pak proběhlo až roku 2005. Když vejdete dovnitř a posadíte se, ucítíte odhodlanost, cit pro krásu a víru. Honosně zdobený oltář a vzdušné balkóny působí majestátně.

Pokud budete mít sílu, můžete se podívat na krásnou vyhlídku z věže Frauenkirche, odkud máte město jako na dlani.

Video

Vyhlídka z Frauenkirche

Zdroj: Miroslav Šára, Novinky.cz