Když v roce 1991 objekt ležící zhruba sedm kilometrů od Máchova jezera a kilometr od Dubé koupil, zámek se nacházel ve značně zchátralém stavu. V letech 1991 až 1997 se Miroslav Slezák bez dotací pustil do rekonstrukce a zámek zachránil před zkázou. Zámek ze 16. století v minulosti okouzlil mnoho významných osobností, mimo jiné i Albrechta z Valdštejna, Franze Kafku a filmové tvůrce z celého světa.

Miroslav Slezák

Miroslav Slezák

FOTO: archív zámku Berštejn

Výsledkem rekonstrukce se stal rodinný hotel se sportovním areálem. O hosty se Miroslav Slezák s manželkou osobně stará. Na kapacitu 70 lůžek a desetihektarový areál má jen tři zaměstnance. V areálu zámku vybudoval mj. tenisový kurt s přírodní „wimbledonskou“ trávou, jejž každoročně využívají tenisté k tréninku před Wimbledonem.

Miroslav Slezák sám doposud hraje tenis v Rosenheimu - Bavorskou regionální ligu. Na svém kontě má i další sportovní úspěchy - dvacet let hrával německou hokejovou bundesligu, v roce 1977 reprezentoval Německo na MS ve Vídni (rodák z Chomutova opustil ČR v roce 1969, má české i německé občanství).

„Historické objekty se mi vždy líbily a přál jsem si nějaký takový zachránit. Pak se naskytla příležitost s Berštejnem. Věděl jsem, že rekonstrukce bude stát hodně peněz, které už v životě neuvidím. Zámky jsou nekonečná studna peněz. Když se rok podaří, tak peníze investujete dál. Ale jsme tu s rodinou velmi spokojeni. Je to tu takové větší bydlení, které má neskutečné kouzlo. Po aktivním věku je zajímavé být zámeckým pánem a starat se o hosty, jakoby k vám přijeli na návštěvu. Díky zámku potkávám zajímavé lidi. Mám jim co nabídnout. To drží člověka při životě,“ uvedl Miroslav Slezák, který předloni s manželkou a přáteli založil občanské sdružení Dubské Švýcarsko na podporu a rozvoj regionu.

Zámek Berštejn v roce 1991 před rekonstrukcí.

Zámek Berštejn v roce 1991 před rekonstrukcí

FOTO: archív zámku Berštejn

„Je škoda, že bohatí Češi dávají přednost stavbě nových sídel se žraločími akvárii než opravě starých zámků, kterých máme kolem tolik zdevastovaných,“ dodal majitel berštejnského zámku.

Má vlast v srdci Evropy

Soutěž Má vlast v srdci Evropy pořádá Památková komora České republiky ve spolupráci s Českou radou dětí a mládeže a Asociací nestátních neziskových organizací pod patronátem Národního památkového ústavu (NPÚ). Koná se pod záštitou kardinála Dominika Duky, arcibiskupa pražského, metropolity a primase českého.