Deltu řeky Arroyo Solís Chico dříve opravdu strážili nacisté a navíc orlice je ve státním znaku Německa. Proto se asi místní domnívají, že dům sloužil jako jejich pozorovatelna.

V současnosti je Orel (El águila) otevřený veřejnosti. Můžete si tak zblízka i zevnitř prohlédnout zrekonstruovaný dům. Ještě před rokem působil, jako by byl odrazem dávné civilizace, byl v dezolátním stavu. Dodává místu magický punc, který přitahuje turisty. Vzhledem k tomu, že je ikonou pobřeží, rozhodli se místní, že dům opraví a zpřístupní.

Vchod do domu

FOTO: fotobanka Profimedia

Orel (El águila)

FOTO: fotobanka Profimedia

Expozice detailně vypráví o historii celého projektu, čímž vyvrací mýty o užívání domu nacisty. Podle oficiálních zpráv nechal dům postavit italský milionář Natalio Michelizzi. Původně chtěl roku 1945 postavit malou plážovou svatyni zasvěcenou Panně Marii.

Architekt Juan Torres původně navrhl větší stavbu. Nakonec nechal na pláži vybudovat dům ve tvaru dravého ptáka, který bude přecházet v kamenitou pláž, jež bude tvořit jeho peří, uvedl server From-Uruguay.com.

FOTO: fotobanka Profimedia

FOTO: fotobanka Profimedia

Prý se mu Orel natolik zalíbil, že začal stavět o něco níž druhý dům ve tvaru námořní lodě, stavbu bohužel zničilo moře. Natalio Michellizzi zemřel roku 1957.

I když známe opravdový příběh, zdejší prostředí i tak stále evokuje tajemné příběhy. Zvláště, když se večer v domě rozsvítí, vypadá to, jako by se pták probudil a otevřel oči.

FOTO: fotobanka Profimedia