1. Hrad Satzvey, Německo

Pohádkový hrad Satzvey leží nedaleko Bonnu a Kolína nad Rýnem, do kterých míří hodně turistů. O samotném hradu turisté ale leckdy neví. Středověké zdi, vodní příkop a nekonečný kulturní program si získá každého. Podle období, kdy na Satzvey dorazíte, tam můžete potkat čarodějnice, velbloudy nebo zhlédnout rytířská klání. V zimě je hrad v obležení vánočních trhů. Kompletní program hradu najdete zde.

Pohádkový hrad Satzvey leží na nedaleko Bonnu a Kolína nad Rýnem.

Pohádkový hrad Satzvey leží nedaleko Bonnu a Kolína nad Rýnem.

FOTO: fotobanka Profimedia

2. Battle, Velká Británie

Ve městečku Battle se můžete vydat po stopách bitvy u Hastingsu, která se tam odehrála roku 1066. Následně zemi ovládl Vilém, vévoda z Normandie (dnešní část Francie). Kromě zelených polí, nad kterými létaly šípy, si můžete projít městečko se svéráznými uličkami. Nenechte si ujít pěší turistiku po nádherné krajině Sussexského hrabství, kde se dramaticky zvedají nad mořem bílé útesy. Aktuální informace z městečka Battle najdete zde.

Staré opattví v Battley, kde se roku 1066 odehrála bitva u Hastingsu.

Staré opatství v Battle

FOTO: fotobanka Profimedia

3. Amiens, Francie

Město Amiens má sice dvakrát tak větší katedrálu než pařížský Notre Dame, ale je zřídkakdy tolik navštěvované. Katedrála v Amines je přitom architektonickým zázrakem. Na složitou kamenickou práci se turisté dívají s vyvalenýma očima.

Katedrála v Amiensu je opravdovým skvostem.

Katedrála v Amiens je opravdovým skvostem.

FOTO: fotobanka Profimedia

Video

Amiens, Francie

Zdroj: Youtube.com

4. Haarlem, Nizozemsko

Je těžké odtrhnout se od tolika lákadel Amsterdamu. Kromě něj ale v Nizozemsku najdete i mnoho dalších krásných míst, která stojí za návštěvu. Mezi nimi je i Haarlem s malebným centrem, jež na svých obrazech ztvárnil v 17. století Frans Hals. Pokud rádi jezdíte na kole, vyzkoušejte nizozemskou rovinatou krajinu. V samotném Haarlemu jezdí na kole téměř všichni. Až budete zaklánět hlavu pod katedrálou Grote Kerk van St. Bavo, možná se vám trochu zatočí hlava. Podle zdejších lidí tu prý kdysi hrál i mladý Mozart.

Ani v malebném Haarlemu nechybí vodní kanály.

Ani v malebném Haarlemu nechybí vodní kanály.

FOTO: fotobanka Profimedia

Video

Haarlem v Nizozemsku

 Zdroj: Youtube.com

5. Lucemburk, Lucembursko

Lucemburk je město poutavých kontrastů, najdete tu intelektuální i několika jazyčné obyvatelstvo a také propracované moderní umění. Pokud se vydáte za uměním, zajděte do galerie Mudam Luxembourg nebo si projděte uličky s nádherným výhledem na údolí, soutěsky a lesy.

Lucemburk

Lucemburk leží v krásné kopcovité krajině.

FOTO: fotobanka Profimedia

Video

Lucemburk, Lucembursko

 Zdroj: Youtube.com

6. La Coruña, Španělsko

La Coruña je přístav na severovýchodě Španělska. Kromě historie nabízí město bohatý noční život. Cestovatelé by neměli vynechat procházku okolo nejstaršího funkčního majáku na světě - Torre de Hércules, který pochází ještě z římského období. V tamějším přístavu se narodil obávaný autoritativní generál Francisco Franco. Večer se vydejte na romantickou procházku podél pobřeží.

Cestovatelé by neměli vynechat procházku okolo nejstaršího funkčního majáku na světě Torre de Hércules.

Cestovatelé by neměli vynechat procházku okolo nejstaršího funkčního majáku na světě - Torre de Hércules.

FOTO: fotobanka Profimedia

7. Olomouc, Česká republika

Zatímco tisíce turistů míří na pražský Karlův most, další klenoty po celé zemi jim zůstávají skryty. Olomouc je zřejmě nejkrásnější město v republice. Má architektonický šarm, bez velkého chaosu. Mezi její skvosty patří především orloj v socialistickém stylu na Horním Náměstí a křížové chodby z 12. století v Přemyslovském paláci, dnešním Arcidiecézním muzeu Olomouc.

Olomouc - radnice a Sloup Nejsvětější trojice

Olomouc - radnice a Sloup Nejsvětější trojice

FOTO: fotobanka Profimedia

Video

Olomouc má architektonický šarm, bez velkého chaosu.

 Zdroj: Youtube.com

8. Klaipėda, Litva

Klaipéda je živé přístavní městečko ve stylu německých taveren. Poté co ochutnáte místní sýry, klobásy a pivo, projděte se po písečných dunách na pobřeží Baltského moře nebo do okolních lesů.

Klaipéda je živé přístavní městečko.

Klaipéda je živé přístavní městečko.

FOTO: fotobanka Profimedia

9. Tartu, Estonsko

Cestovatelé, kteří míří do Estonska, jezdí do pohádkového Talinnu nebo zkoušejí ostrovní lázně. Ale často zapomínají na univerzitní městečko Tartu. Tamější atmosféra přenáší návštěvníky do několik set let staré historie, která se točí okolo studentů. Vyzkoušejte si studentské kavárničky nebo si zajděte číst do Toomemägi parku.

Univerzitní městečko Tartu v Estonsku

Univerzitní městečko Tartu v Estonsku

FOTO: fotobanka Profimedia

10. Łańcut, Polsko

Polsko je poseté hrady, ale Łańcut je opravdickým trhákem. Prohlídky obrovského aristokratického sídla vás třeba provedou nádhernými plesovými sály. Když se vydáte do města, můžete si prohlédnout židovskou synagogu s přepychovými interiéry ve stylu baroka.

Polsko je poseté hrady, ale Łańcut je opravdickým trhákem.

Polsko je poseté hrady, Łańcut je opravdickým trhákem.

FOTO: fotobanka Profimedia