Sněhová pokrývka na horách dosahuje od 50 centimetrů do dvou metrů, nejvíce sněhu je tradičně v JeseníkáchKrkonoších. Bílo už je také na sjezdovkách v nižších polohách, protože se je díky mrazivému počasí daří zasněžovat technickým sněhem. Na brzké otevření se tak připravuje například lyžařský svah ve Zlíně, kde provozovatelé o víkendu zahájili alespoň provoz dětského svahu.

Milovníci zimních sportů mohli vyrazit i na desítky kilometrů upravených běžeckých tras. Jen v okolí Nového Města na Moravě měli běžkaři k dispozici trasy v délce 100 kilometrů a této nabídky o víkendu využilo několik tisíc lidí. Na 80 kilometrů stop je na Šumavě, tam si však provozovatelé stěžují na neukázněné rekreanty, kteří trasy v některých úsecích poškozují.

Větší počet rekreantů na horách přinesl také vyšší počet úrazů. "Během víkendu jsme zaznamenali 28 úrazů. Deset z nich bylo vážnějšího charakteru. Jednalo se hlavně o zlomeniny," řekl dispečer beskydské horské služby. Už během týdne tamní záchranáři ošetřili dalších 30 zraněných.

Podle údajů na internetu byla na jihu Čech v neděli dopoledne zahájena strojní úprava bruslařské dráhy z Lipna do Frymburku. Každoročně, jakmile dosáhne led bezpečné tloušťky, je na lipenském jezeře upravována bruslařská dráha, která měří téměř 11 kilometrů. Vzhledem k současnému mrazivému počasí bude bruslařům zřejmě už brzy k dispozici.

Velmi silné mrazy, které meteorologové předpovídají na celý týden, však dělají starosti horským záchranářům. Návštěvníci hor by podle nich měli velmi chladnému počasí přizpůsobit své oblečení. "Především rodičům doporučujeme, aby dbali na ochranu dětí," řekl v neděli náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.