V Korutanech na slunečné jižní straně Alp si na své přijdou jak profesionálové, tak rekreační lyžaři. Na vyznavače alpských sportů tam čekají perfektně upravené sjezdovky, hustá síť běžeckých tratí, ale také speciální terény pro freeriding a snowboardisty. Mají tam vše, od nejdelší černé sjezdovky v Alpách až po pohodlné turistické sjezdy.

Lyžování bez hranic

Lyžaři, snowboardisté a běžci na lyžích najdou v nejjižnější rakouské spolkové zemi ideální podmínky pro zimní dovolenou.

Více než 1000 kilometrů alpských sjezdů a 32 lyžařských středisek nabízí širokou škálu možností – od pozvolných svahů až k černým sjezdovkám, tratím světového poháru, funparkům až ke svahům pro jízdu na boulích. Kromě toho lákají Korutany velice kvalitní sítí běžeckých tratí všech délek v kopcích i údolích.

FOTO: Kaernten Tourism

Mölltalský ledovec

K nejoblíbenějším střediskům patří Mölltalský ledovec s nadmořskou výškou okolo 3000 m. Lyžuje se na něm celoročně a nabízí skvělé freeridové terény, sjezdovky pro carving a snowboarding. Navíc v této zimní sezóně zvýšila kapacitu střediska o 40 procent nová čtyřsedadlová lanovka Alteck.

Mölltalský ledovec je letos oficiálním tréninkovým střediskem rakouského lyžařského národního týmu a prezentuje se tak jako ideální tréninková základna.

FOTO: Kaernten Tourism

Třikrát jinak

Nejvíce zážitků nabízí Národní park Vysoké Taury v Korutanech se třemi lyžařskými středisky: Heiligenblut/Grossglockner, Mölltalský ledovec a Ankogel. Na 161 kilometrech sjezdovek si můžete užívat na lyžích a snowboardech až do pozdního jara. Skutečný lyžařský ráj pro požitkáře se nabízí v údolí Lavanttal.

Ve všech třech zimních střediscích – Koralpe, Klippitztörl a Weinebene – najdete zasněženou krajinu a ideální podmínky pro zimní sporty. Osmdesát kilometrů sjezdovek pro začátečníky i občasné lyžaře umožní každému vychutnat si jízdu po mírných svazích.

FOTO: fotobanka Profimedia

Pro ty úplně nejmenší a jejich rodiny je jako dělané zimní středisko Innerkrems v oblasti Lieser/Maltatal s těmi nejlepšími podmínkami. Tady se nachází také středisko alpského sportu pro mezinárodní tréninky.

Frontám u lanovek se můžete vyhnout, když si necháte do mobilu posílat zprávy o čekacích dobách. Tuto službu nabízejí např. ve středisku Gerlitzen.

Frontám u lanovek se můžete vyhnout, když si necháte do mobilu posílat zprávy o čekacích dobách. Tuto službu nabízejí např. ve středisku Gerlitzen.

FOTO: fotobanka Profimedia

Strhující sjezdy

Korutany mají připraveno mnoho akcí pro lyžaře, kteří hledají něco zvláštního: šest kilometrů dlouhá a jako svíce rovná lyžařská dálnice A1 na Katschbergu, tři kilometry
dlouhý sjezd Snowbowle z Ainecku nebo sjezdovka Franz-Klammer-Abfahrt v Bad Kleinkirchheimu, která nese jméno nejznámějšího rodáka místního regionu a je jednou z nejatraktivnějších tratí světového poháru.

Milovníky náročných sjezdů potěší nejdelší černá sjezdovka v Alpách. Najdou ji ve středisku Goldeck a na jejích osmi a půl kilometrech překonají výškový rozdíl 1600 metrů.

K odpočinku jako stvořený je termální bazén v Bad Kleinkirchheimu.

K odpočinku jako stvořený je termální bazén v Bad Kleinkirchheimu.

FOTO: Kaernten Tourism

Na závodní trati na Moserhangu ve středisku Gerlitzen si mohou hosté nechat přesně změřit svou rychlost. Zcela ojedinělý zážitek je tzv. Rocky-Mountains-Runde ve středisku Turracher Höhe, kde lyžař obkrouží pomocí vleků a lanovek 2205 m nad mořem vysokou náhorní plošinu. Každou sobotu je na poslední třetině 7,6 kilometru dlouhé sjezdovky Carnia ve středisku Nassfeld-Hermagor připraveno večerní lyžování na osvětlené trati.

FOTO: TJ, Právo