Pro umělce Chrise Burdena bylo Los Angeles vždy velkou inspirací, však tam žije už od 60. let. Nikdy se ale nevěnoval kinetickým instalacím. První, kterou vytvořil, představil ve středu 11. ledna v losangeleském Okresním muzeu umění (LACMA).

FOTO: fotobanka Profimedia

Metropolis II. je komplexní kinetický model po vzoru rychle pulzujících měst budoucnosti nabitých energií. Elektrické rozvody jsou uloženy v ocelovém nosníku, který pohání osmnáct vozovek, šest dálnic, železnici a stovky budov. V Metropolisu II. jezdí 1100 modelů autíček rychlostí až 380 kilometrů za hodinu. Každou hodinu tak asi 100 000 aut obkrouží celý model města. Vytváří tak autentický zvuk silnic, jež způsobuje lehkou nervozitu z rychle projíždějících aut.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Futuristický model Los Angeles připomíná obří autodráhu.

 Zdroj: Reuters

Auta jsou připevněna magnety, s nimiž pohybují elektricky poháněné pásy. Výsledný efekt je takový, že auta jezdí sice klasicky po kolech, ale nemusí se pásu fyzicky dotýkat. Auta vyjíždějí z horní části města, závodí v zatáčkách, ale digitální řízení umí simulovat také dopravní špičky. Vzhledem k tomu, že model využívá automobily, vystihuje prý podstatu Jižní Kalifornie.

Metropolis II. je komplexní kinetický model po vzoru rychle pulzujících měst budoucnosti.

FOTO: fotobanka Profimedia

Los Angeles se sice nedá srovnávat s Paříží, Římem nebo New Yorkem, přesto nabízí umělecký dojem založený na vnitřním smyslu. Nemá sice žádnou dominantu, ale Burdenovi se ve své kompozici podařilo vyjádřit výtvarné tradice a kvality pulzujícího města - Los Angeles.

Metropolis II. je vystaven v Krajském muzeu umění Los Angeles od 14. ledna na dobu neurčitou.