Z původně mohutné stavby boskovického hradu se dochovalo torzo hradního paláce.
FOTO: Profimedia.cz

Další článek z regionu
Jihomoravský kraj:
Krotitelé robotů z hodonínské průmyslovky bodují v soutěžích
středa 12. října 2011, 12:43
Petr Kozelka, Právo
Přestože Boskovice jsou známy mimo jiné i přilehlým westernovým městečkem, byla by velká chyba blíže neprozkoumat zákoutí tohoto malebného města, které nabízí ideální procházku letem světem historií pro malé i velké.
Atmosféra židovského města
Putování zahájíme, jak jinak, na náměstí. Tomu dominují dvě věže, jedna z nich je hned vedle místní radnice, druhá se vypíná nad kostelem sv. Jakuba, o němž jsou první zmínky už z druhé poloviny čtrnáctého století. Stačí jen pár kroků z rynku a návštěvník se ocitne v bývalém židovském městě, které dnes tvoří několik ulic, synagoga a hřbitov.
Někdejší židovské město má i dnes svoji neopakovatelnou atmosféru vypilovanou úzkými uličkami a typickými budovami. Boskovická židovská obec patřila ještě na začátku druhé poloviny devatenáctého století mezi nejlidnatější na Moravě. Žily tu téměř dvě tisícovky lidí. Přestože se v průběhu dalšího století počet obyvatel židovského města snižoval, definitivní ránu mu zasadila až druhá světová válka a s ní spojený holocaust. Zpět do svých domovů se vrátilo pouze čtrnáct původních obyvatel.
Procházka Boskovicemi nabídne pohled nejen do několika historických epoch, ale i odpočinek v krásné přírodě.
FOTO: fotobanka Profimedia
K většině ze zachovalých domů se vážou více či méně úsměvné nebo naopak dojemné příběhy, však zde žili významní rabíni, talmudisté, a dokonce i mág. Vynechat bychom určitě neměli návštěvu synagogy a mikve, kdo má rád tajemná místa, jistě zavítá i na židovský hřbitov.
Vzhůru ke hradu
K boskovickému hradu vede strmé stoupání. Přičemž po cestě mineme jak místní zámek, tak i obrovské letní kino, které stále plní svou původní funkci. Využíváno je i při festivalech. Nejznámější je Festival pro židovskou čtvrť, který se koná již tradičně v první polovině prázdnin.
Hrad, nebo lépe řečeno zřícenina, navazuje na romantickou atmosféru židovského města. Jeho historie se začala psát na začátku třináctého století, ale z původní mohutné, respekt budící stavby se do dnešní doby dochovaly jen hradby a torzo hlavního paláce nabízející úchvatný výhled do krajiny na pomezí Moravského krasu, Drahanské vrchoviny a Českomoravské vysočiny.
Jen malou ochutnávku krásné přírody nabízí poté procházka Pilským údolím, které začíná pod hradem. Sevřeným, přibližně tři kilometry dlouhým údolím vede klidná cesta podél říčky Bělá, která zde protéká dvěma rybníky. Hradu je v říjnu otevřen jen o víkendech a svátcích mezi 10 a 16 hodinou.
Vládcem Pilského údolí je dřevěný hastrman plující na voru po jednom z rybníků.
FOTO: Petr Kozelka, Právo
Procházka je zpestřena několika malými vodními mlýnky, v jednom případě doplněnými i otáčejícími se lopatami větrného mlýna. Jejich umístění zde není náhodné, na Bělé totiž bylo hned několik pil a mlýnů využívajících vodní energii. Na klid v údolí pak dohlíží pravý hastrman důstojně usazený na voru uprostřed jednoho z rybníků. Stejně jako na konci každé správné pohádky zazvoní zvonec. My můžeme na závěr našeho putování zazvonit u místní zvoničky.
Návštěva Boskovic spojená s procházkou Pilským údolím zabere jedno klidné odpoledne, přitom nabídne pohled do několika historických epoch i malou nabídku krásné okolní přírody, na své si tak přijdou malí i velcí návštěvníci.
Cestu podél náhonu v Pilském údolí zpříjemní klapání několika mlýnků.
FOTO: Petr Kozelka, Právo
Cestování
Na izolovanou vesnici v Ománu zapomněl čas
Stovky let žili obyvatelé ománské vesnice Al Sogara v neprostupné izolaci. Jejich domov zasazený do skalního úbočí jim prakticky ani...
Stinné stránky Bouzova, německé komando na konci války vyvraždilo a vypálilo Javoříčko
Bouzov je jeden z nejhezčích hradů, rytířská romantika z něj přímo dýchá. Do současné podoby nechal zchátralinu přestavět arcivévoda...
Tuniský ministr turismu Trabelsi: Znám evropskou mentalitu
Je to už desítky let, co mělo Tunisko ve své vládě ministra židovského původu. Naposledy tomu tak bylo v polovině padesátých let minulého...
Stačí trocha deště a solná pláň Salar de Uyuni připomíná zrcadlo Video
Je největší solnou plání světa, ale to není jediná zajímavost bolivijské Salar de Uyuni. Když její povrch po dešti pokryje vrstva...