Krb, kamenná výlevka, vysoké, dřevem táflované stropy, vycpaný pštros i Mickey Mouse na hraní, elegantní toaletní stolek se zrcadlem – to vše tu zůstalo netknuto, pokryto tlustou vrstvou prachu, který se hromadil desítky let. Pocit malého zázraku jistě zesílil, když tu kunsthistorik objevil v tajemných prostorách vzácný a dosud prakticky neznámý obraz slavného italského malíře.

Vycpaný pštros i Mickey Mouse na hraní, elegantní toaletní stolek se zrcadlem – to vše tu zůstalo netknuto, pokryto tlustou vrstvou prachu.

Vycpaný pštros i Mickey Mouse na hraní, elegantní toaletní stolek se zrcadlem – to vše tu zůstalo netknuto, pokryto tlustou vrstvou prachu.

FOTO: fotobanka Profimedia

Byt byl uplynulé desítky let zavřený a nikdo tam nechodil. Jeho majitelka na dálku řádně platila účty, i když už apartmán nepotřebovala a nepoužívala: Paříž totiž opustila už před druhou světovou válkou a nikdy se do ní nevrátila – zbytek života prožila v jižní Francii. Zemřela letos ve věku 91 let.

Přivolaného znalce umění Oliviera Choppin-Janvryho samozřejmě nejdříve zaujal dobový nábytek i bytové vybavení. Ale pak narazil na obraz neznámé elegantní krásky v růžových mušelínových šatech. „Srdce se mně málem zastavilo, když jsem jej uviděl,“ svěřil se britskému listu The Daily Telegraph.

Přivolaného znalce umění Oliviera Choppin-Janvryho samozřejmě nejdříve zaujal dobový nábytek i bytové vybavení.

Přivolaného znalce umění Oliviera Choppin-Janvryho samozřejmě nejdříve zaujal dobový nábytek i bytové vybavení.

FOTO: fotobanka Profimedia

Stopu ukázala stará vizitka

Důkladnější prohlídka bytu pak ukázala, že autorem obrazu byl slavný italský malíř 19. století Giovanni Boldini. Našla se totiž jeho vizitka s milostným vzkazem. „Měli jsme spojovací článek a já si byl od této chvíle jist, že jde opravdu o vynikajícího Boldiniho,“ uvedl znalec.

Rázem bylo také jasné i to, kdo je žena na obraze. Boldini na něm zachytil babičku poslední majitelky bytu, herečku Marthu de Florianovou, „dámu polosvěta“, jak se tehdy říkalo.

Boldiniho obraz zachytil babičku poslední majitelky bytu, herečku Marthu de Florianovou, „dámu polosvěta“, jak se tehdy říkalo.

Boldiniho obraz zachytil babičku poslední majitelky bytu, herečku Marthu de Florianovou, „dámu polosvěta“, jak se tehdy říkalo.

FOTO: fotobanka Profimedia

Jejím obdivovatelem byl nejen Boldini, ale i řada jeho současníků, umělců i politiků včetně pozdějšího francouzského premiéra Georga Clemenceaua. I jejich dopisy přetrvaly v bytě, úhledně poskládané do balíčků převázaných stužkami různých barev.

Choppin-Janvry však dlouho nedokázal najít sebemenší zmínku o obraze v umělecké literatuře. „Žádná kniha věnovaná Boldinimu se o této malbě, která nebyla nikdy vystavena, nezmiňovala,“ uvedl. Nakonec našel zmínku o obraze ve vzpomínkách Boldiniho ženy, podle níž toto dílo vzniklo v roce 1898, kdy bylo Martě 24 let.

Byt byl uplynulé desítky let zavřený a nikdo tam nechodil.

Byt byl uplynulé desítky let zavřený a nikdo tam nechodil.

FOTO: fotobanka Profimedia

Obraz ocenili i milovníci umění. Do dražby šel s vyvolávací cenou 300 tisíc eur (asi 7,5 miliónu korun). Nakonec se však prodal za cenu sedmkrát vyšší, tedy v přepočtu za více než 50 miliónů korun, což je pro obrazy od Boldiniho zatím rekordní částka. „Bylo vidět, že kupec si tu malbu zamiloval: zaplatil prostě cenu vášně,“ popsal pak zástupce aukční síně.