Kukal organizuje cyklistické výlety na ostrovy 11 let. "Bytostně a zásadně nám chyběly dobré mapy, v terénu jsme se nemohli držet ničeho," popsal jeden z důvodů pro vznik map. "Všechny využitelné stezky pro kolo jsme za ta léta projeli," doplnil. Mapy nejsou podle něj určeny jen pro český trh, ale poputují i do Chorvatska a dalších zemí.

Národní park Krka

Národní park Krka

FOTO: fotobanka Profimedia

Podle kartografa Bohumila Háje byly základem staré mapy z dob socialismu, ty se doplnily o letecké a družicové snímky a takzvané tracklogy, to jsou záznamy cesty konkrétního bicyklu vybaveného zařízením GPS. "Největší prací bylo identifikovat, kde se dá projet na kole a na jakém," řekl další z odborníků Jan Vodňanský.

Chorvatský ostrov Korčula a jeho stejnojmenné středisko patří k nejoblíbenějším jadranským letoviskům.

Chorvatský ostrov Korčula a jeho stejnojmenné středisko patří k nejoblíbenějším jadranským letoviskům.

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Mapy zobrazují středodalmatské a jihodalmatské ostrovy, například Brač, Korčula, Mljet nebo Šolta, poloostrov Pelješac a k němu přilehlý pás pobřeží až k Dubrovníku. Cesty v terénu se prý neustále mění, vznikají a zanikají, autoři proto už chystají aktualizaci.

Chorvatsko je dlouhodobě nejoblíbenějším prázdninovým cílem Čechů. Každoročně sem míří statisíce českých rekreantů, trendem je přitom příklon od pobytu na pláži k aktivní dovolené.