Zřejmě největší oslavu jara chystá Praha 6. Tradičně se bude upalovat v pátek na Ladronce. Od 15 hodin do 22 hodin se představí loutkové divadlo, české i zahraniční kapely, vyhlášena bude také Miss čarodějnice. Magii noci umocní netradiční ohňová show. Nebude chybět ani šance opéct si buřta.

čarodějnice

Nebude chybět ani šance opéct si buřta.

FOTO: Karolina Zarzycká, Novinky

Bohatý program čeká na Pražany rovněž v jiných koutech metropole. Čarodějnický rej ožije již od 15 hodin v Praze 9 v zámeckém areálu Ctěnice.

„Malé návštěvníky potěší i vystoupení pohybového divadla, prohlídka čarodějnické jeskyně a konečně pálení a poté opékání dobrot,“ uvedla ředitelka Pražské informační služby Lucie Ramnebornová s tím, že dospělým je určen program od 19 hodin, kdy se mohou těšit třeba na vystoupení Vinořských slavíků.

Hasiči jsou klidní

Čarodějnický slet se plánuje také ve Žlutých lázních v Praze 4 nebo v rámci studentských oslav majáles v pražské Stromovce. Přestože se rozhoří desítky ohňů, hasiči nemají strach z většího nárůstu požárů.

„Lidé jsou opatrní. Počítáme tak se dvěma až třemi výjezdy,“ řekla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. Ta doplnila, že loňské oslavy proběhly v metropoli v klidu.
Podobné zkušenosti mají i středočeští hasiči.

čarodějnice

Čarodějnice si většinou lidi ohlídají. Největší problém bývá brzy po zapálení, kdy je oheň obrovský a lidé se někdy bojí, že by mohl přeskočit.

FOTO: Karolina Zarzycká, Novinky

„Z našeho pohledu jsou horší novoroční oslavy. Čarodějnice si většinou lidi ohlídají. Největší problém bývá brzy po zapálení, kdy je oheň obrovský a lidi se někdy bojí, že by mohl přeskočit. Pak jsou další výjezdy až k ránu, kdy lidé oheň nedohašují,“ sdělil Právu mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan.

Kdo chce zapálit vatru, musí to hasičům včas oznámit, další je pak na organizátorech a na obecním úřadu.

Na vesnicích už rostou hranice

Stejně jako ve městě, také v prakticky každé obci Středočeského kraje se připravují na páteční pálení čarodějnic.

Na okrajích vesnic u větších měst už se hromadí suché větve ořezané v zahradách a další dřeviny. „Vždycky jsme pálili hromadu roští, co tam nanosili lidi ze zahrádek, kousek za zdejším lesíkem, ale ten už dost vyrostl a městská policie už to ohniště zrušila. Tak budeme dělat něco menšího u hřiště,“ dodala Hana Kořánová z okrajové čtvrti Mladé Boleslavi.