Pro vodáky zůstávají příznivé podmínky na horním toku Vltavy, která je zde splavná bez problémů a zřejmě už také bez front u jezů. Pro otevřené lodě zůstávají splavné i Berounka a Otava pod Sušicí, pod některými jezy se však mohou tvořit mělčiny. Na středním a dolním toku Lužnice se už brzy očekává zlepšení podmínek, protože jihočeští rybáři se začnou připravovat na výlovy a vypouštět rybníky.

Jančar naopak vodákům nedoporučuje výlet na Sázavu pod Týncem. Podle něj se tam setkají spíše s "kamenným polem" než s proudící vodou a také pod jezy na středním toku je hodně mělčin. "Ohře se sice mírně zlepšila, ale i zde bude třeba kličkovat mezi kameny v místech peřejí. Menší toky jsou převážně bez vody," upozornil Jančar.

Na Moravě je situace podobná. Morava s téměř minimálním průtokem je splavná pod Postřelmovem až k soutoku s Dunajem, totéž platí o dolním toku Dyje pod Znojmem, v ostatních moravských řekách je vody málo.

Zklamání z nedostatku splavných toků by si vodáci mohli vynahradit na tradičních vodáckých dnech na Hamerském potoku u Jindřichova Hradce, kam zamíří lodě všech kategorií. Akce je zajímavá pro sportovce i diváky, kteří si okolí mohou projet na kole nebo vlakem po úzkokolejce.