Osobitou kapitolou v architektuře kubánské metropole je její obranný systém. Pevnosti na východní i západní straně přístavní zátoky jsou unikátním dílem španělského vojenského stavitelství. Na celém americkém kontinentě není nic, co by se v tomto ohledu Havaně podobalo.

Samostatným stavitelským celkem je Vedado, město, které vyrostlo v první polovině minulého století. Hotel Nacional, který v době americké prohibice zosobňoval postavení Havany jako putyky a veřejného domu pro Američany, budovu FOCSA, která je spolu s hotelem Hilton dominantou Havany padesátých let.

Po Havaně se můžete pohybovat skutečně stylovými vozy.

Po Havaně se můžete pohybovat skutečně stylovými vozy.

FOTO: Profimedia

Rušná Rampa s 23. ulicí a elegantní Avenida de los Presidentes obraz doplňují. Pokud nemáte na prohlížení metropole několik dní, pak přece jen zůstaňte ve Staré Havaně. Hranici této čtvrti tvoří Paseo del Prado. Elegantní třída, vedoucí od pevnůstky San Salvador v ústí zátoky ke Kapitolu.

Tam si prohlédnete Velké havanské divadlo, v němž zpívali Enrique Caruso a Edith Piaf a tančila Alicia Alonsová. Možná navštívíte doutníkovou továrnu Partagas a osvěžíte se v Hemingwayově Floriditě.

Žena s doutníkem

Žena s doutníkem

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Všechno je to jen pár kroků od sebe. Po ulici O’Reilly a Mercaderos pak dojdete do té opravdu staré Havany. Jejím centrem je monumentální barokní katedrála sv. Kryštofa, kde na čas spočinuly ostatky legendárního mořeplavce téhož jména.

Nedaleko, na Plaza de Armas, jsou stejně monumentální Palacio de los Capitanes Generales a sousední Palacio del Segundo Cabo, někdejší sídla nejvyšších španělských hodnostářů. Je dobré tam přijít v neděli, kdy je náměstí prázdné a okolní budovy si člověk může prohlédnout.

Náměstí v Havaně

Náměstí v Havaně

FOTO: Profimedia

Ve všední dny je tam totiž jeden obrovský antikvariát. Fidel a Chruščov, Paměti Che Guevary, ale i díla Garcíi Márqueze, Ernesta Hemingwaye nebo Greenův Náš člověk v Havaně. Nenápadný „antický“ chrám El Templete je místem, kde se 16. listopadu 1519 sloužila mše u příležitosti založení města San Cristobal de la Havana.

Kde jinde než tam je také pevnost Real Fuerza, nejstarší skutečné opevnění v Latinské Americe, která byla po dvě staletí sídlem španělských guvernérů. Kromě opravdových historických památek, které z Havany udělaly jednu z nejkrásnějších koloniálních metropolí Nového světa, jsou tam místa neméně slavná, ale spojená s léty poměrně nedávnými.

Ze 30. let minulého století je Edificio Bacardí, budova ve stylu art deco, která byla do revoluce sídlem rumového impéria. Hotel Ambos Mundos zase proslavil Ernest Hemingway, který tam v rohovém pokoji 511 ve druhém patře pravidelně bydlíval.

Havana

Havana

FOTO: Bohuslav Borovička, Právo

Možná že při procházkách Starou Havanou narazíte na hotel Sevilla nebo Valencia, že si u El Templete všimnete hotelu Santa Isabel. Jsou obnovené do podoby, kterou mívaly počátkem 20. stol. Skoro jistě půjdete ulicí Oficios.

Tam uvidíte skvostné příklady restaurovaných domů a paláců někdejších španělských velmožů, které oživují to opravdové vznešené kouzlo, jimž se Havana pyšnila.