Podle komise jsou Dolomity jednou z "nejkrásnějších horských krajin" na světě. Oblast severoitalských Alp zahrnuje 18 vrcholů, z nichž některé dosahují výšky přes 3000 metrů. Do seznamu nyní patří plocha o rozloze 142 000 hektarů.

V severomořských mělčinách, které jsou přírodním parkem, se shromažďují tažní ptáci. Ročně se jich tu slétává až dvanáct milionů. Část německého pobřeží se tak dostala na seznam jen den poté, co grémium UNESCO z prestižní listiny vyškrtlo kvůli stavbě nového mostu kulturněhistorickou scenérii labského údolí v Drážďanech.

Hora Wu-Tchaj v Číně je se svými pěti vrcholky jednou ze svatých hor buddhismu. Nachází se na ní 53 klášterů a svatyní s cennými uměleckými poklady.

Cidade Velha je nejstarší město na Kapverdách. V tomto západoafrickém souostroví leží na jeho největším ostrově Santiago. Bylo založeno v 15. století. Bylo tak prvním stálým evropským sídlem v tropech. Stalo se centrem portugalského obchodu s otroky. Portugalské kolonizátory připomínají dodnes historické uličky, dva kostely a pevnost.

Plnohodnotnou součástí světového dědictví se znovu stalo ázerbájdžánské hlavní město Baku. Jeho historické centrum v roce 2003 zaneslo UNESCO na svou "červenou listinu" ohrožených míst. Panovala totiž obava, že stavební práce v metropoli by mohly starý střed města znehodnotit. Komise ale nyní ocenila nové plány tamních úřadů, díky nimž by mělo být historické dědictví zachováno.

Grémium UNESCO posuzuje ve španělské Seville celkem 27 nominovaných kulturních a přírodních památek. Zasedání potrvá do 30. června.