Atomizovanost tří největších areálů je vyvážena perfektním dopravním spojením, příjemné je i klima s údajně 322 slunečnými dny v roce.

Corviglia, na jejímž úpatí Svatý Mořic leží, je největším a nejrozmanitějším areálem s carvingovými ranvejemi, vysokohorskými nitěnkami i prvotřídními obřákovými sjezdovkami. Corvatsch na protilehlém svahu vyniká ještě úchvatnějším převýšením (cca 1 500 m), tratě jsou tu ale členitější.

Nádherné, dlouhé a často liduprázdné sjezdy naskýtá Diavolezza a zejména Lagalb na průsmyku Bernina. Svérázným zážitkem je i noční lyžování na 5km osvětlené trati (Corvatsch) nebo osvětlené měsíčním úplňkem (Diavolezza).

Jedinečný výhled na jedinou východoalpskou čtyřtisícovku, mohutně zaledněnou Berninu, je z vrcholu Diavolezzy a také z panoramatické plošiny na Corvatschi, z níž se dá nerušeně dohlédnout až k masivu Monte Rosy. Slyžovat se dá ze tří třítisícovek a prakticky všechny sjezdovky vedou nad hranicí lesa – tedy vysokohorským terénem s patřičně působivou atmosférou.

Nic tu není nemožné

Svatý Mořic je luxusní přírodou, terénem i službami, i když není pravým místem k zamilování. Nic tu není nemožné (přílet soukromým letadlem, sklenka whisky z vraku potopené lodi), ale cena za to je vysoká. Město je architektonicky roztodivné a jeho kosmopolitní klientela se příliš nevystavuje na odiv – působí proto trochu chladně. To nic nemění na tom, že vše šlape jako příslovečné švýcarské hodinky.

:. Ranní manšestr na Corvatschi Foto: Snow

Terény jsou tak vysoko (hlavní tratě vždy nad 2 000 m n. m.), že je zimní oblevy moc neohrožují – s výjimkou jihozápadních svahů Corviglie. Zrádnější může být sušší mikroklima, neboť Engadin je ze severu i z jihu obklíčen horskými hřbety. Na jaře je nejspolehlivější Corvatsch (severní svah) a Diavolezza (severovýchodní), kde sezóna končí až v polovině května. Zasněžování pojišťuje pětinu plochy tratí, především těch páteřních.

Skipasy
dospělí1 – 3 – 6 dní: 69 – 195 – 348 CHF
mládež (13-17let)1 – 3 – 6 dní: 46 – 131 – 233 CHF
děti (6-12 let)1 – 3 – 6 dní: 23 – 66 – 118 CHF

Jednodenní skipas je platný pouze v jednom areálu (zde uvedena cena pro Corviglii), vícedenní v celém Engadinu.

 

Na nejlepší švýcarské adrese si můžete dopřávat, dokud vám bude stačit portmonka. Z nejbizarnějších zážitků je jízda na nejstarším ledovém tobogánu Cresta Run, z nejkrásnějších pak jízda vyhlídkovým „rychlíkem“ Bernina Express. Na zamrzajícím jezeře se hrají turnaje v golfu a pólu. Za návštěvu stojí největší světový whiskey bar. Ve čtvrti Bad je i „obyčejný“ bazén.

Engadin leží v nejjihovýchodnějším cípu Švýcarska a je pohodlně dostupný „za jeden den“ – (zpravidla) po dálnici do rakouského Landecku (z Prahy cca 550 km), odkud stále stoupající silnicí až do města.

Další informace o lyžařském středisku
Sezóna polovina října – začátek května
Nadmořská výška 1 750 – 3 303 m
Typy sjezdovek
20 % modré – 70 % červené – 10 % černé
Typy vleků
27x vlek – 4x sedačka – 5x sedačka expres – 12x sedačka krytá – 1x kabinka – 7x visutá kabina – 3x zubačka
Sjezdovky celkem 350 km
Užitečné stránky
www.mojesvycarsko.com, www.engadin.stmoritz.ch