Primorsko není sice tak výstavné ani zajímavé jako třeba Sozopol, Nesebar nebo Zlaté Písky, návštěvníky však nadchne plážemi s doslova hedvábným pískem a čistým mořem, které je omývá. A v neposlední řadě také cenovou dostupností.

Jako houby po dešti

Říká se, že Bulharsko má největší stavební boom za sebou. V tomto městečku na poloostrově však nabudete jiného dojmu. V jeho části u severně položené pláže stále vyrůstají menší i větší hotely. Na turistu z vyspělejší země to lehce působí, že trochu bez ladu a skladu či spíše bez přesného stavebního plánu. Nové objekty nemají kolem sebe příliš místa, takže prostor pro případný bazén, či dokonce nějakou zeleň kolem je menší a menší...

Také vzhledem k počtu hotelů a množství rekreantů by se určitě měli na primorské radnici zamyslet nad úrovní služeb poskytovaných na pláži. Konkrétně na té severní projdete stovky metrů, aniž narazíte na sprchu či toaletu. O alespoň jednoduché převlékárně ani nemluvě.

Pak se dovíte, jak to řeší turisté, kteří nebydlí v přilehlých hotelech – suverénně prý využívají jejich sprch se sladkou vodou i záchodů. Strádat na druhé straně nebude hrdlo ani žaludek rekreanta. Barů a stánků poskytujících nejrůznější občerstvení v přijatelných cenách je na plážích dostatek.

S češtinou si vystačíte

V letní sezóně je v Primorsku skutečně spousta Čechů, ale i Slováků. Mají k dispozici polikliniku, poštu, několik bank a směnáren. Ve středu městečka narazíte dokonce na české informační centrum, kde vám personál ochotně s čímkoliv poradí i pomůže bez problémů česky, i když zaměstnanci jsou Bulhaři.

Ve spoustě stylových restaurací, vinárniček a barů si můžete dát nápoje i jídlo za ceny stejné nebo i nižší než u nás. A nejen typicky bulharské pokrmy. Najdete tu běžně podniky s jídelními lístky v češtině, nebo dokonce s českými jídly.

V Hermesu jsou dvě hotelové budovy a 76 bytů. V Hermesu jsou dvě hotelové budovy a 76 bytů. foto: Právo/Eva Merhautová

Střed Primorska i jeho přilehlé uličky ožívají však nejvíce večer a v noci. Z hrnců se line vůně vařené kukuřice, mísící se opodál se sladkým popcornem. Na každém kroku nabízejí stánky před zákazníkem připravované palačinky, masové speciality nebo výbornou zmrzlinu.

V úvodu padla zmínka o Sozopolu a Nesebru. Obě městečka jsou skutečnými perlami černomořského pobřeží. Až si budete chtít odpočinout od slunění a koupání nebo když zrovna nevyjde počasí, můžete se vydat na některý z výletů, jež cestovní kanceláře nabízejí.

Češi kupují apartmány v Carevu

Městečko rozkládající se na dvou malých poloostrovech rámujících krásné zátoky na úpatí pohoří Strandža, to je Carevo. Malé příjemné letovisko je útočištěm nejen pro turisty, kteří mají rádi klid a pohodovou dovolenou stranou rušných přímořských center. Od konce června se rovněž stalo místem, kde začal naplno žít svým způsobem ojedinělý projekt na našem trhu s nemovitostmi.

Hotelový areál s apartmánovým komplexem v Carevu vystavěla česká společnost Alexandria Real. Developerský projekt je zaměřený výhradně na českou klientelu. Ve čtyřhvězdičkovém komplexu Hermes přímo na černomořském pobřeží se nachází 76 luxusních apartmánů.