Hrad patří do souboru někdejších královských hradů Přemysla Otakara II., krále železného a zlatého. Toto přízvisko si vysloužil svým bohatstvím, statečností i moudrostí, která mu byla vlastní. V držení hradu se ale vystřídala celá řada rodů.

.: Expozice na zámku ukazuje, jak se tehdy žilo.foto: NPU


Z roku 1691 se zachoval podrobný popis hradu, který detailně informuje o jednotlivých prostorách, uvádí jejich funkci a výbavu. Dozvídáme se z něj například i o zařízení hradní kuchyně, o typech tehdy užívaného nádobí (formách na mandlové dorty, cednících aj.) i o zásobách sýra.

A právě podle něj pak odborní pracovníci oddělení hradů a zámků Národního památkového ústavu v Praze interiér zařizovali.

.: Interiér zámkufoto: NPU

Vybavení salonů doplňují nejrůznější předměty denní potřeby, porcelán, dekorativní závěsy a jiné. Protože hrad byl v 19. století vlastnictvím převážně poličských měšťanů, také vybavení komnat je víceméně v měšťanském stylu.

Co se s hradem dělo ve 20. století

V roce 1910 zakoupilo hrad město Polička. Dobový tisk to označoval za vlastenecký počin. Dnešní nová interiérová instalace v místnostech s půvabně malovanými stropy připomíná období poslední třetiny 19. století. Zachovala se také dobová kamna.

.: Zachovaná dobová kamna.foto: NPU

Na hradě můžeme navštívit také gotický sál, ten je nejzachovalejším interiérem původního hradního paláce. Je vybaven v loveckém stylu - na stěnách jsou rozmístěny nejrůznější lovecké trofeje a grafiky s loveckou tematikou.

.: Malované stropy na Hradě Svojanovfoto: NPU

V rámci prohlídky hradu si také můžete projít ochozy na středověkých hradbách, prohlédnout si zříceniny renesančního paláce nebo vystoupit na vyhlídkovou plošinu hradní věže a užít si pohled na okolí. Dále můžete třeba navštívit gotickou zahradu se záhonky růží, bylinek a ovocným sadem.

Pokud dáváte přednost kulturním akcím, na hradě se jich koná několik. V sobotu 31. května se zde uskuteční dětský den. Milovníci šermu by něměli chybět 5. července na Turnajových hrách, které zde předvede šernířská skupina. Milovníci hudební skupiny Kamelot ocení jejich koncert, který je plánovaný na 12. července.