Je to reakce na vývoj posledních let, během nichž ze Champs-Elysées zmizely normální služby, cenově dostupné hotely a restaurace a řada kin a nastoupila vláda velkých značek, ať už luxusu, nebo naopak masového konzumu třeba z oblasti oblečení.

Příčinou a zároveň důsledkem je neustálý růst nájemného za místní prostory. To se jen za posledních pět let zvýšilo dvoj- až trojnásobně.

Podle toho, co z plánu proniklo na veřejnost, se v něm navrhuje podpora vzniku levnějších restaurací a tříhvězdičkových hotelů na Champs-Elysées, obnova běžných obchodů v přilehlých ulicích, zařazení kin na Champs-Elysées mezi chráněné objekty nebo podpora vzniku multikin v pasážích, z nichž některé dnes skomírají. Nabídka veřejnosti by se měla rozšířit o obchodní centra.

Nová omezení budou platit i pro noční kluby

Starosta 8. pařížského obvodu, kam Champs-Elysées spadá, by chtěl do plánu zařadit také omezení pro noční kluby, které se rozmnožily v přilehlých ulicích.

Kromě radnic hlavního města a 8. obvodu jsou zadavateli plánu také Pařížská obchodní a průmyslová komora, policejní prefektura, Výbor Champs-Elysées, který sdružuje 95 procent obchodů z této třídy, a některá spotřebitelská sdružení.

Plán se ještě může změnit, město nemá dostatek financí

Plán ještě může doznat změn v závislosti na zákonu o hospodářské modernizaci, který začne zanedlouho projednávat parlament. O jeho reálném dopadu se lze jen dohadovat. Nebude totiž závazný, a navíc řada opatření, jež se v něm předpokládají, vyžaduje určité finance, kterých město nemá nazbyt.

"Poslouží nám k tomu, abychom ekonomickým aktérům ukázali, že všichni chceme bojovat proti uniformizaci Champs-Elysées, a možná odradí velké textilní firmy, které by se tam chtěly usadit," hodnotila v listu Le Parisien vyhlídky plánu náměstkyně pařížského starosty Lyne Cohenová-Solalová.