Nejnověji přibyla do nabídek realitních kanceláří polovina ostrova Piskera v souostroví Kornaty, která se nabízí za deset milionů eur (asi 250 miliónů Kč). Informoval o tom list Slobodna Dalmacija, který vychází ve Splitu.

Polovina ostrova má rozlohu 586 000 čtverečních metrů a stojí na ní dva domy. Další nemovitosti ale na Piskeře nový majitel stavět nemůže, protože celé jeho území je součástí přírodní rezervace se zákazem další výstavby.

Některé ostrovy nemají přístup k pitné vodě

Realitní makléři mají v nabídce ještě další ostrovy, některé z nich jsou ale vhodné spíše pro milovníky dovolené ve stylu Robinsona Crusoe, protože na nich není přístup k pitné vodě ani žádné obyvatelné stavby.

Část jednoho z takových opuštěných ostrůvků se nabízí za poměrně příznivou cenu 320 000 eur (asi osm milionů Kč) a realitní makléř kupce láká na slib, že místo je ideální pro pěstování oliv.

Vláda nemá na koupi dost peněz

Mnohem větší zájem je o půdu na ostrovech, které už mají nějakou infrastrukturu. Například na severu u letoviska Opatija se ostrůvky prodávají za ceny, které se pohybují kolem kolem deseti milionů eur. Zájem je o ně velký, podle médií například mezi ruskými oligarchy.

Na všechny chorvatské ostrovy má předkupní právo vláda, využívá ho však jen málokdy, protože státní pokladna nemá na skupování ostrovů dostatek peněz.