"Natočit kvalitní dokumentární film, to je cíl, který mě jednoznačně vytáhl na expedici na severní pól. Když jsem se asi před rokem dočetl, že podle některých vědců tam nebude do deseti let možné dojít ´suchou nohou´, tak jsem řekl, že to chci natočit. Věci, jako jsou proměny světa, mě nesmírně inspirují," řekl ČTK o své motivaci.

Jakešem, který na severní pól došel jako první Čech už v roce 1993 a byl tam již pětkrát, Horký hodlá absolvovat asi dvacetidenní výpravu. Urazit by měli dvousetkilometrovou trasu, kterou se kdysi vydal slavný horolezec Reinhold Messner. Na místo chce přinést DVD s cimrmanovskou hrou Dobytí Severního Pólu Čechem Karlem Němcem a také láhev vodky Amundsen. Chce tak prý uctít památku legendárního norského polárníka Roalda Amundsena, který na severním pólu nikdy nebyl. Zakopáním nahrávky s divadelní hrou pak hodlá potvrdit, "že čeští polárníci tam byli a budou".

Je to klukovský sen. Nejsem ale žádný Robinson. Jsem režisér a smyslem mé práce je točit filmy," uvedl dále Horký. Po návratu z expedice by měl vzniknout dokumentární snímek, který Česká televize odvysílá v rámci cyklu Na cestě. Výprava by měla být zmapována také knižně a počítá se i s výstavou fotografií.

Muž, který natáčel tygří žraloky, vybuchující sopku Merapi na Jávě nebo v zakázaném teritoriu Malediv objevil na dně oceánu dvě potopené lodě, tvrdí, že expedice na severní pól je pro něj další výzva. Od loňského listopadu trénoval, i když žádnou zvláštní přípravu prý neabsolvoval. "Byl to hlavně běh a plavání. Nemá cenu se vystavovat extrémní zimě. Chce to hlavně psychickou přípravu," uvedl. Předpokládá, že klimatické podmínky budou v rámci možnosti "příznivé". "Nejsou tam už přehnané mrazy kolem minus 50 a ani led by neměl praskat," vysvětlil.

Horký se vypraví nejprve letadlem na Špicberky, kde na něj již čeká Jakeš. Odtud je pak Rusové přepraví na polární stanici Borneo. Tam prý chce točit příběhy ruských polárníků. "Chceme zjistit, jak se tam žije. Říká se, že Rusové hodně pijí, ale nevěřím tomu, že by to šlo pořád," uvedl. Ve své výbavě bude mít také vodku od svého sponzora. Jídlo i pití je podle něj při tak náročné cestě vnímáno jako odměna. "Je dobré se na něco celý den těšit. Oceníte, jak to voní, jak chutná, ať je to sušenka, nebo kousek uzeného. Sklenička alkoholu je nesmírně užitečná," poznamenal.