Soutěž je každoročně pořádána ve Fairbanks na Aljašce a je sponzorovaná neziskovou organizací Ice Alaska, která byla založena vroce 1990. Tato událost se koná ve Fairbanksu již od roku 1988, kdy byla obnovena tradice ze zimního karnevalu z 30. let.

V roce 1996 byl Fairbanks prohlášen státem Aljaška za hlavní ledové město světa. Ledový šampionát se těší velké mediální pozornosti. V ČR o něm informuje magazín VIPmag, dozvědět se o něm můžete i z kanálů jako jsou například CNN, Discovery, NBC a další.

Jeden z nejkrásnějších výtvorů loňského šampionátu.

Od roku 1988 se na soutěžním klání podílelo mnoho sochařů z více než 30 zemí, včetně Francie, Ruska, Číny, Švédska, Maroka, Malajsie, Anglie, Austrálie, Japonska, Mexika a Finska. Každého ročníku se účastní tradičně kolem 100 sochařů. Uvádí to server šampionátu icealaska.com.

Bezpečnost na prvním místě

Soutěže se může zúčastnit v podstatě kdokoli jak profesionálové, tak amatéři a dokonce i děti za doprovodu rodičů. Šampionát má různé kategorie, ale pro všechny platí, že týmy tvoří jeden až dva sochaři a jediné tvrdé pravidlo zní "Bezpečnost je na prvním místě!". Soutěžící pod 16 let musí mít souhlas rodičů a musí být během práce doprovázeni někým dospělým.

Brána v čínském stylu se dočkala také mnoha ocenění.

Dojem z každého hotového sochařského díla nakonec umocňuje barevné osvětlení. Návštěvníci soutěžní výstavy se tak ocitnou v barevném pohádkovém světě, který připomíná ledové království začarované polární nocí.

Odkud je "Arktický diamant"?

Během jednoho roku vytěží společost Ice Alaska přes 4,1 miliónu liber ledu z jezera O´Grady, uměle vytvořeného jezera poblíž místa konání soutěže. Fairbankský neobyčejně čirý a silný led vyhrál název "Arktický diamant" a je oblíbeným materiálem pro ledové sochaře. Led je posílán i do vzdálených krajů jako jsou Bahamy a Izrael.