"Bude to velmi náročné. Možná, že budeme rádi, když se dostaneme do výšky 4807 metrů nad mořem, což odpovídá špici alpského mohykána Mont Blancu. Teprve v této výšce to začne být pod Elbrusem husté. Po silnici se dostaneme do zhruba 2200 metrů do městečka Azau. Dál už budou jen horské chodníčky a kamenitý terén, od 3500 metrů očekáváme ledovec," uvedl čtyřiapadesátiletý majitel firmy JH Pento vyrábějící motocykly Jaroslav Holík.

Nejraději by na motocyklech vlastní výroby vystoupali až na samotný vrchol do výšky 5642 metrů nad mořem.

V každém případě si vybrali horu, při které, pokud nebudou problémy, překonají svůj dosavadní rekord z minulého roku. Tehdy se při výjezdu na alpský vrchol Ortles dostali do výšky 3145 metrů.

Historie expedic minimotocyklů JH Pento:
1999 Cesta kolem republiky (1200 km)
2000 Zlín-hranice Slovenska s Ukrajinou-západní hranice ČR s Německem (2063 km)
2001 Grossglocknerstrasse s výjezdem na horu Edelweisspitze (2571 m*)
2003 Alpy, průsmyk Stilfserjoch (2820 m*)
2004 Rusko, přejetí polárního kruhu (6314 km)
2005 Sicílie, výjezd úbočí vulkánu Etna
2006 Alpy, dámská jízda na průsmyk Stilfserjoch, překonání výškového rekordu (3145 m*)
* Výškový rekord

Na Elbrus nyní nebudou vyjíždět sami. Domluveni jsou s redaktorem ruského motoristického časopisu Ivanem Ksenofontovem, který se pokoušel na motocyklu silnější kubatury zdolat vrchol již v roce 2003. Podařilo se mu však vyjet pouze na nižší ze dvou vrcholů Elbrusu. Cesta tehdy trvala devatenáct dní. Zlínští dobrodruzi ji chtějí zvládnout za týden. "Hodně bude záležet na počasí," poznamenal Holík.

Ještě před samotným zdoláním vrcholu je však při expedici nazvané Hamé Elbrus - na motorce až na vrchol čeká náročná dva tisíce sedm set kilometrů dlouhá cesta, na kterou se kromě tří minimotocyklů vydává i doprovodné vozidlo s dalšími dvěma jezdci. "Po celou dobu pojedeme na dvou motorkách, třetí si necháváme jako záložní pod vrchol. Počítám, že jeho zdolání nám potrvá asi týden. Hodně bude záležet na počasí," konstatoval Holík.

Posádka plánuje návrat do Zlína nejpozději do 16. srpna.