Někteří by ho chtěli zbourat, jiní jej velebí. V internetovém průzkumu deníku Gazeta Wyborcza se 62 procent lidí vyslovilo pro zapsání dvaačtyřicetipatrové budovy do seznamu památek. Dalších 22 procent je však pro to, aby Palác vědy a kultury, který je vnímán často jako symbol sovětské nadvlády nad Polskem, byl srovnán se zemí.

Historici již bádání o hodnotách stavby zakončili. Proto, aby byla chráněna podobně jako Královský zámek nebo barokní Wilanów, se vyslovili všichni. "Pohledy na téma Paláce jsou rozličné, ale pokud se na to díváme bez emocí, navíc jako na symbol minulosti, měl by být chráněn," řekl Maciej Czeredys, člen komise památkářů, která o osudu stavby rozhoduje. Ortel komise vynese v nejbližších dnech.

Architekti budovu obhajují

Zlé jazyky o nejvyšší budově v Polsku tvrdí, že z jejího ochozu je nejkrásnější pohled na město. Památkář Andrzej Koss hodnoty stavby obhajuje. Pokud bude zapsána na seznam památek, umožní to památkářům dohlížet na případné zásahy do budovy. "Palác by měl nabídnout širší kulturní program, je dobře vnímán zahraničními hosty, a toho by se mělo využít," soudí.

Pro zachování budovy se vyslovil i architekt Marcin Garbacki. Podle něj má mnohem vyšší hodnotu než 95 procent staveb, které vznikají v současné době ve Varšavě. "Palác si spojuji s předválečnými americkými věžáky. Ať se to někomu líbí nebo ne, je to symbol města," řekl. "V jeho nitru je vidět dobrá práce řemeslníků a to, že se při stavbě užívalo dobrých materiálů," dodal.

Během silvestrovské noci v roce 2000 byly na věži paláce odhaleny hodiny - v duchu budovy - největší v Evropě a nejvýše položené na světě. Čtyři ciferníky mají průměr šest metrů.