Hlavní obsah
Nejdůležitější částí jarní péče o trávník je vertikutace. Foto: archiv firem

Zelený luxus na dosah

Na první pohled zdravý, hustý a brčálově zelený trávník. To je sen každého majitele zahrady. Abyste ale nemuseli o perfektním pažitu jen snít, dopřejte mu speciální jarní péči.

Nejdůležitější částí jarní péče o trávník je vertikutace. Foto: archiv firem
Zelený luxus na dosah

Po zimě trávník potřebuje léčebnou kúru, aby se z chladného počasí co nejrychleji vzpamatoval. Na začátku mu však můžete dopřát jediné – čas. Travnatá plocha musí nejdříve trochu vyrůst a zesílit. Teprve pak přijde na řadu první jarní sečení. Ideálně pažit zkraťte na co nejmenší možnou výšku, aby se vám dobře vertikutovalo.

Nejprodávanější benzinový vertikutátor pro intenzivní pojištění.

Foto: archiv firem

Nařízněte drny

Po prvním sečení je nutné trávník provzdušnit. Menší plochy zvládnete vertikutačními hráběmi, ale daleko lepší a méně namáhavé je použití vertikutátoru. Speciální stroj s vertikálně umístěnými noži travní drny šetrně nařízne a zbaví je travní plsti, skrz kterou do půdy hůře pronikají živiny, světlo i vláha. Když vertikutaci vynecháte, může se stát, že se bude trávník pod nánosem travní plsti dusit a začne odumírat. Věřte, že vertikutace patří společně se sečením k nejdůležitějším bodům v péči o trávník a pažit se po ní bude cítit jako znovuzrozený.

Travní hnojivo

Foto: archiv firem

Nepanikařte, zasejte

Po vertikutaci budete pravděpodobně vyděšení stavem trávníku. Tak to má ale být. Svou milovanou zelenou plochu jste zbavili všech mechů, plevelů, travních hub nebo zbytků odumřelých rostlin. Pokud jste při vertikutaci vytrhli i větší drny, rozhodně to nevadí. Znamená to, že v daném místě nebyla tráva dostatečně silná a stejně by řádně nerostla. Kvůli vertikutaci vám v pažitu pravděpodobně vznikla prázdná místa. Ta je potřeba dosít. Nejlepší je takovéto trhliny posypat směsí zeminy a písku, přihodit travní semena a pravidelně zavlažovat, aby travní osivo vyklíčilo.

Sypací vozík

Foto: archiv firem

Ušetřete peníze

Kromě dosetí holých míst by měl do sebe trávník dostat i vitamíny v podobě hnojiva. Na jaře je nejvhodnější hnojit preparátem s vyšším obsahem dusíku, který růst trávy podpoří. Abyste zbytečně neplýtvali nejen osivem či hnojivem, ale také finančními prostředky, pořiďte si sypací vozík. Díky němu po travnaté ploše rozmetáte osivo i hnojivo rovnoměrně a úsporně. Poslední, ale extrémně důležitou činností, je pravidelné sečení, a to alespoň jednou za týden. Trávník tak bude houstnout, sílit a vy konečně docílíte luxusního travního koberce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků