Hlavní obsah
Prostorná a elegantní. Precizně udržovanou zahradu nezatěžují zbytečnosti. S rázem moderního domu si báječně rozumí. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Zahrada, kde pořádek vítězí nad nespoutanou divokostí

V malebném údolí potoka Rakovce leží obec Pístovice a v ní zahrada, která už při prvním pohledu prozrazuje, že je o ni pečováno s láskou a pílí. Inspirujte se stylem, v němž vítězí touha po pořádku nad živelností přírody.

Prostorná a elegantní. Precizně udržovanou zahradu nezatěžují zbytečnosti. S rázem moderního domu si báječně rozumí. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Zahrada, kde pořádek vítězí nad nespoutanou divokostí

Rozvlněné trávy, strohé zídky a hladce učesaný trávník jdou ruku v ruce s moderním rázem domu, přesto zahrada usazená ve svahu nepůsobí vůbec chladně a do venkovského prostředí s lesem za zády perfektně zapadá. Majitelé totiž vsadili na přírodní materiály a spoustu zeleně.

Příroda s městem za humny

Půvabná krajina obkličující obec ze všech stran manželům Martině a Michalovi Danešovým zcela učarovala.

Hlídač ze dřeva. Nepřerývá záhony a neštěká na kolemjdoucí, zato dokáže zkrášlit každé místo, kam ho člověk posadí.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

„Toulky po lesnatých kopcích krásně čistí hlavu, stejně tak rádi trávíme letní večery v hospůdce u zdejšího rybníka s hladinou rozprostřenou, kam až oko dohlédne. Západ slunce, vůně ohně a zvuk kytary, to je prostě idylka,“ vypráví Martina.

Jedním dechem si také pochvaluje snadnou dostupnost do moravské metropole.

Stylové posezení. Módní nábytek pod pergolou s růžovým baldachýnem, na kterou navazuje venkovní kuchyně, slouží k milým setkáním s přáteli.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Zelená pýcha

Svažitý pozemek o rozloze 2500 m2 s architektonicky zajímavě řešeným rodinným domem usazeným na vrcholu připomíná zelený vodopád. Téměř celou plochu pokrývá hustý travnatý koberec, který se při každém došlapu měkce prohne jako polštářek z mechu. O jeho pěstěný vzhled se skoro každý den stará robotická sekačka.

Rozkvetlé kameny. Surový vzhled gabionů v předzahrádce zjemňují dlouhé šlahouny popínavých růží. Roli domovního stromu zastává okrasná jabloň.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Po divoké louce, která tu před devíti lety bujela, nezůstala ani památka. Zkrotily ji nápady zahradní architektky Ing. Evy Wagnerové a přání majitele, jenž si potrpí na jednoduché a zároveň výrazné linie a moderní pojetí bez zbytečných dekorací.

Ačkoli zahrada nabízí spoustu volného prostoru, nepůsobí smutně ani prázdně.

Stromy a trávy hrají prim

Bujně olistěné stromové koruny na vysokých kmíncích rozehrávají nad zeleným kobercem působivou hru světla a stínu, ale teprve až za deset patnáct let se budou moci poměřovat s jedinci z nedalekého lesa.

Pohoda na terase. Martina je na svého manžela, který v době focení zrovna nebyl doma, pyšná. S pomocí architektky vytvořil zahradu jako ze žurnálu.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

„Chtěli jsme obelstít čas a vysázeli už větší stromy,“ prozrazuje Martina. „Jeden ale uschl, nahradili jsme ho mladším, a hodně nás překvapilo, jak rychle ostatní dohnal. Stačí znát pár triků a můžete ušetřit celé jmění.“

Milované růže. Od června kvetou jako o závod. Do jinak střízlivého venkovního prostoru vnášejí sytou barvu a vůni.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Kromě rozmanitých javorů či třešní se přímo z okna obýváku otevírá pohled na ambroň západní (Liquidambar styraciflua), kterou podzim převléká do ohňových tónů. Svědčí jí místo v ostrůvkovém záhonu pod svahem, kde je vlhko.

Díky spodní vodě se tu daří dokonce i suchopýru (Eriophorum), jehož okvětí připomíná chomáče vaty. Významnou roli svěřila zahradní architektka okrasným trávám, hlavně ozdobnici čínské (Miscanthus sinensis) s útlounkými listy. Trsy vysázené do dlouhých pásů částečně kopírují křivky kamenných zídek a dokonale tak vystihují kontrast mezi živými a neživými přírodními prvky.

Sytou barvu jinak střízlivě pojaté zahradě dodávají keře rudých růží, v jejichž dlouhých výhonech se postupně utápějí sloupy pergoly i stěna z gabionů v předzahrádce.

Výhledy bez hranic

Manželé Danešovi se na protější údolí a zalesněné kopce dívají každý den. Nejen z domu, ale při pěkném počasí také z prostorné terasy před domem nebo z pohodlných křesílek pod pergolou, na níž navazuje stylově zařízená venkovní kuchyně.

Krásné a praktické zídky. Díky nim vznikla rovinatá plocha pro dětské hry i příjemné zátiší s dřevěnou lavicí.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Kdo chce, může posedět na dlouhých zídkách protínajících trávník ve spodní úrovni pozemku. Nasucho vyskládané zídky z moravské droby vnášejí do zahrady výrazný strukturální efekt. Navíc umožnily upravit část terénu do roviny, aby se dětem, kterým tu nechybí skluzavka, pískoviště ani tunel upletený z vrbových prutů, při hrách nekutálel míč z kopce.

Zaostřeno na listy. Dominantní úlohu sehrávají stromy a trávy, což je nejvíc patrné teď v červnu, když kvetou jen růže a pozdní trvalky na svůj výstup teprve čekají.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Dění z ulice odclánějí od domu kovové koše vyplněné kamením, zbytek zahrady lemují stříhané keře, takže malebným výhledům nestojí nic v cestě.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

„A když padne tma, rozložíme si s Michalem na patio poblíž ambroně lehátka a pozorujeme hvězdy,“ usmívá se Martina. To je další důkaz, že i v moderní zahradě jsou útulná místa, která dýchají romantikou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků