Hlavní obsah
‘Jack be Little’ Foto: Semo

Tykve a dýně - vyznáte se v nich?

Podzim už tradičně patří těmto barevným plodům různých velikostí. Na našem trhu jsou desítky odrůd, na některé se podíváme podrobněji.

‘Jack be Little’ Foto: Semo
Tykve a dýně - vyznáte se v nich?

‘Butternut’ (Cucurbita moschata) – překlad anglického názvu této odrůdy zní „máslový oříšek“. Její dužnina získá máslovou jemnost až po tepelné úpravě, oříškovou příchuť ale najdete již v syrových plodech. Kyjovité plody ‘Butternutu’ mají semeník pouze ve spodní, rozšířené části. Celá vrchní část je dužnina, která poskytuje kvalitní surovinu na pečení, kompoty nebo dušené přílohy. Odrůda patří k málo pěstované tykvi muškátové, tento druh obecně vyniká vysokým obsahem beta karotenu v plodech.

‘Hokkaidó’ (C. maxima) – odrůda, která byla v posledních letech v Čechách protlačována na pomyslný tykvový trůn. Menší oranžové plody jsou zašpičatělé na obou koncích. Intenzivní barva slupky je doprovázena intenzivně oranžovou barvou dužniny s vysokým obsahem barviv, převážně beta karotenů. Je jednoduchá k pěstování, výborně skladovatelná s menšími plody, chutná, aromatická.

‘Apetit’

Foto: Semo

‘Atlantic Giant’ (C. maxima) – maxi tykev, právě ta, jejíž plod je zapsán v Guinessově knize rekordů. Jestli chcete vypěstovat obří plody, zajistěte rostlině bohatou výživu – nejlépe kompost a ještě v průběhu vegetace pravidelně přihnojujte. Ponechte na rostlině pouze jeden plod, ostatní v průběhu vegetace vyštipujte. Rostlina pak všechnu sílu a energii vloží do jednoho „obřího“ plodu. Ten největší měl přes 650 kg.

‘Gigante’ (C. maxima) – pravidelné, kulaté oranžové plody o hmotnosti kolem 5 kg. Je ideální na vyřezávání „světlonošů“ k podzimnímu svátku Halloween. Kvalitní oranžová dužnina je vhodná i na pečení a kompoty.

‘Hokkaidó’

Foto: Semo

Tykev špagetová – Vegetable Spaghetti(C. pepo), její dužnina se po uvaření rozpadá na vlákna podobná špagetám.

Bezslupké tykve (C. pepo) – odrůda ‘Apetit’. Jejich název je odvozen od „nahého“ semene, které nemá pevnou slupku osemení. Semena mají vysoký obsah minerálů a zinku a jsou vítaným doplněním jídelníčku.

Ozdobné tykve

Velkou skupinku tykví tvoří různé tykvičky charakteristické drobnými plody, které se dobře uplatní v podzimních aranžmá. Jejich paleta barev a tvarů je nepřeberná. Sbírejte je plně vyzrálé tehdy, když je slupka plodu skutečně pevná, ale vždy před prvním
podzimním mrazem. Namrzlé nebo nevyzrálé plody lehce zahnívají.

‘Mini Turban’

Foto: Semo

‘Andělská křídla’ – tykvičky s křídly po celém obvodu plodu. Výběrová směs tvarů i barev.
‘Trnová koruna’ – populární směs s trnovitými výrostky po obvodu plodu.
Směs „z Bradavic“ – celý povrch plodů různých tvarů je pokryt bradavičnatými výrůstky.
‘Jack be Little’ – drobné, ploše kulovité žebernaté plody jasně oranžové barvy.
Kačenky – žluté, kyjovité plody se zahnutým „krkem“. Mladé plody se dají upravovat stejně jako cukety. Kompaktní keříčkovitá rostlina.
‘Pearl Bicolor’ – dvoubarevné, žluto-zelené hruškovité plody. Dobře se vysuší a tvoří dlouhodobou dekoraci.
‘Sweet Dumpling’ – „sladký knedlík“. Ploše kulovité plody mají bílou slupku se zelenými pruhy.
‘Mini Turban’ – menší bratr známé odrůdy ‘Turks Turban’. Menší oranžové plody „turbanovitého“ tvaru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků