Hlavní obsah
Okolo živého sousoší tvořeného dospělými jalovci (Juniperus communis) Hibernica zaručeně nikdo neprojde bez povšimnutí. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Štíhlé konifery by neměly chybět v žádné zahrádce

V zahrádce by neměly chybět štíhlounké konifery. Jejich prosté, zároveň nepřehlédnutelné křivky spolu se stálezelenými listy propůjčují místu eleganci a vytvářejí celoročně výrazný pohledový akcent.

Okolo živého sousoší tvořeného dospělými jalovci (Juniperus communis) Hibernica zaručeně nikdo neprojde bez povšimnutí. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Štíhlé konifery by neměly chybět v žádné zahrádce

Konifery neboli jehličnany, jejichž silueta připomíná protáhlou svíci, se hlásí o pozornost každičký měsíc v roce.

Zaujmou neměnnou barvou i strukturou listů. Ty mohou být buď krátké jehlicovité, často velmi ostré, či zploštělé šupinovité, na dotek příjemně hladké.

Pohled na nevšední partnerství zeravu (Thuja occidentalis) Smaragd s magnólií přináší potěšení dvanáct měsíců v roce.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Krásné, nenáročné a snadno dostupné sloupovité variety najdeme zejména mezi jalovci (Juniperus), zeravy (Thuja), tisy (Taxus) a cypřišky (Chamaecyparis).

Krása v jednoduchosti

Čisté, strohé linie úzce rostoucích jehličnanů zesilují dojem upravenosti a harmonie. Vytvářejí protipól k rostlinám s bujnější stavbou, pestrými listy a květy a odvádějí od nich pohled vzhůru.

Kontrast mezi nehybným jalovcem (Juniperus scopulorum) Skyrocket a rozevlátým bezkolencem rákosovitým (Molinia arundinacea) působivě ozvláštní každé zákoutí.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Toho využijeme pro zviditelnění odlehlého zákoutí či určitého místa, např. vstupu do části zahrady s odlišným využitím, středu protínajících se cest nebo třeba zátiší s uměleckou plastikou.

Pryč s nudou

Na rozlehlé ploše fungují jako orientační body. Navozují pocit klidu, zároveň však pozorovatele provokují a udržují ve střehu, zvlášť když dosahují značné výšky.

Zlatolistý tis (Taxus baccata) Fastigiata Aurea je jako doplněk květinového ostrůvku neocenitelný. Nejen pro svou štíhlou siluetu, ale i nevšední barvu.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Třebaže jehličnany s tužkovitou siluetou neposkytují blahodárný stín, čím starší a vyšší jsou, tím větší vzrušení přinášejí.

Přímo si o ně říkají pozemky s rovinatým terénem a velkou trávníkovou plochou, jimž chybí výšková členitost. Nezklamou ani v době, kdy zahradu přikryje sníh.

Jednotlivě, nebo ve skupině?

Na šířku nezaberou sloupovité konifery zpravidla víc jak metr, metr a půl. Vejdou se do mrňavé předzahrádky i do proluky mezi budovami, nepřekážejí ani v těsné blízkosti frekventovaných cest.

V květinovém ostrůvku uprostřed trávníku upoutá pozornost jediný exemplář. Vede-li záhon podél dlouhé zdi, rozptýlíme po něm více kusů, nejlépe v jedné řadě a vždy však od stejného druhu či kultivaru. Dvojicí zdůrazníme vstup na terasu nebo prostor před domovními dveřmi.

Úchvatný spolek sloupovitých a rozkladitých jehličnanů stylově upozorňuje na přechod mezi trávníkem a dlážděným patiem s bazénkem.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Tady také uplatníme dřeviny vysazené v nádobách. O nejsilnější zrakový požitek se postará skupina tří až pěti štíhlých elegánů, připomínající umělecké sousoší.

Nápadité kombinace

Jemný a působivý kontrast vznikne, když stálezelené vertikály spojíme s okrasnými trávami. Poutavou hru tvarů vyvolají spolu s dřevinami, které se svými dlouhými vodorovnými větvemi rozpínají do šířky několika metrů.

Velmi jim sluší také partnerství s bohatě kvetoucími keři, jako jsou pustoryly (Philadelphus), kolkvicie (Kolkwitzia amabilis), magnólie (Magnolia) či tavolníky (Spiraea).

Aby zůstaly pěkné

Uschlá hmota hromadící se podél kmene neznačí chorobu, jde o přirozený proces, kdy opadávají nejstarší listy. Ze stromu je snadno vybereme.

Ovšem pozor, může se stát, že potom bude vypadat prořídle a opeřence, kteří v hustých jehličnanech rádi hnízdí, připravíme o přístřeší!

Mezi horskými rostlinkami na skalce představuje sloupovitý jalovec (Juniperus communis) Compressa vítanou změnu.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Tvarovací řez není nutný. Pokud však listy nebo větvičky nevzhledně odstávají, můžeme je zarovnat nůžkami na živý plot.

Jestliže stálezelené koruny před zimou nesvážeme provazem, musíme z nich pravidelně setřásat těžký sníh, jinak útlým větvím hrozí ohnutí nebo i zlomení.

Výběr z toho nejlepšího

Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana) Columnaris — listy temně zelené, na rubu namodralé, dobře snáší stín, výška zpravidla do 10 m.

Jalovec obecný (Juniperus communis) Hibernica — hustý, krátké, ostře špičaté jehlice s namodralým odstínem, roste i v suchu, výška 3 až 6 m.

Jalovec skalní (Juniperus scopulorum) Skyrocket — nápadně modrošedé listy, roste rychle, výška až 8 m. Podobný oblíbenému kultivaru Blue Arrow.

Borovice lesní (Pinus sylvestris) Fastigiata — tuhé, namodrale zelené dlouhé jehlice ve svazcích, upřednostňuje kyselejší zeminu, výška i víc jak 10 m.

Zeravec východní (Platycladus orientalis) Elegantissima — šupinovité listy při rašení zlatožluté, později se zeleným podtónem, v zimě bronzové, výška 5 m.

Tis červený (Taxus baccata) Fastigiata Robusta — měkké černozelené jehlice, dlouhověký, nesnáší podmáčenou půdu, výška 6 až 8 m.

Zerav západní (Thuja occidentalis) Smaragd — hustě větvený, aromatické šupinovité listy i v zimě svěže zelené, velmi zdravý, výška až 7 m.

Bude to sloup?

Zda jde o sloupovitě rostoucí dřevinu, nám v některých případech prozradí slova Fastigiata či Columnaris, obsažená v názvu odrůdy.

Vánoční tip

Chcete vánoční stromek, ale máte málo místa? V předzahrádce, na balkóně nebo u vchodových dveří se o slavnostní náladu postará třeba jalovec obecný vysazený v nádobě.

Zjara stromek přesaďte do volné půdy. Zůstane-li v květináči, zalévejte ho a pravidelně hnojte.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků