Hlavní obsah
Chcete posezení, které lahodí oku? Pořiďte si pergolu či altán. Foto: Profimedia.cz

Praktická ozdoba zahrady: Co vědět, než si pořídíte altán nebo pergolu

Kdo by si rád během příjemných letních večerů neposeděl na zahradě. Abyste nemuseli při každé přeháňce spěchat domů a byli chráněni i před ostrými slunečními paprsky, vyplatí se pořídit si zahradní přístřešek. Bude se k vám více hodit pergola, altán nebo třeba zahradní domek?

Chcete posezení, které lahodí oku? Pořiďte si pergolu či altán. Foto: Profimedia.cz
Praktická ozdoba zahrady: Co vědět, než si pořídíte altán nebo pergolu

Zahradní přístřešky jsou nejen praktické, ale dokážou vaší zahradě či vašemu domu dodat neopakovatelné kouzlo. Ranní káva nebo grilování s přáteli díky nim navíc získá na pohodlí. Jak postupovat při výběru?

V obklopení květů

Jestliže se rozhodnete vybudovat na zahradě pergolu, měli byste zvážit, zda ji umístíte volně do prostoru, nebo zda ji necháte opírat se o váš dům. Klasické zahradní pergoly vás sice vzhledem k absenci střechy neochrání před dešťovými kapkami, nicméně je můžete nechat obrůst popínavými rostlinami a získat tak velmi romantické zákoutí. Pokud přece jen upřednostňujete praktičtější využití, můžete buď volit přímo modely se střechou, nebo dokoupit zastřešení pergoly („popínavky“ pak můžete nechat obrůstat z boků).

04_kveten_Zbozi_Pergoly a altany_1

1. Gutta Terrassendach Original 5,46 x 4,06 m, antracit, od 43 446 Kč
2. Hecht Pergola 4 x 3 m, od 9 990 Kč
3. Palram Sierra 5400, od 26 997 Kč
4. Dekorhome WH9974, od 10 200 Kč
5. Blumfeldt Allure Pergola 3 x 2,5 m, od 3 229 Kč
6. Dekorhome WH5113, od 11 900 Kč

Zatímco dříve se k zastřešení používal například eternit, vlněný plech nebo třeba térová krytina, dnes stále více lidí volí polykarbonát či sklolaminát. Oba materiály skvěle propouštějí světlo (nicméně jej díky strukturovanému povrchu rozptylují, takže nesedíte přímo na slunci) a jsou poměrně odolné. Elegantně vypadá i klasická pálená taška, u které však (podobně jako u betonové krytiny) musíte počítat s tím, že nepropustí sluneční svit, takže v chladnějších dnech nemusí být posezení tak příjemné (nicméně v horkých letních časech takovou střechu jistě oceníte).

Při pořizování samotné pergoly máte na výběr nejčastěji ze dvou materiálů – dřevěné pergoly sluší především tradičním stavbám a zahradám, hliníkové pergoly pak vyniknou hlavně u moderních domů. Pergola by ideálně neměla stát přímo na trávě, ale na pevné podlážce, navíc ukotvená v zemi. Nejčastěji se volí dlažba nebo dřevo (či jeho imitace).

Většinou se pergola dodává ve formě „stavebnice“, kterou zvládne sestavit každý zručnější kutil. Výrobci či prodejci ale samozřejmě nabízejí i možnost odborného sestavení přístřešku pro případ, že se stavbou nechcete zdržovat nebo si na ni přece jen sami netroufáte.

Romantika versus praktičnost

Jestliže toužíte po romantickém altánu, pak zvažte především jeho umístění na zahradě. Nejenže se vzhledem ke svému specifickému vzhledu nemusí hodit do každého terénu, ale navíc se nedoporučuje stavět na větrná místa. Klasické zahradní altány totiž nemají postranní stěny, u některých modelů se setkáte pouze s jakýmsi zábradlím, a tak by vás z příjemného posezení mohl snadno vyhnat průvan.

04_kveten_Zbozi_Pergoly a altany_2

1. Palram Martinique 4300, od 32 422 Kč
2. Hecht Gazebo 34, od 5 990 Kč
3. Sharks Lugano, od 4 810 Kč
4. Lanit Plast Petr 3,44 x 2,05 m, od 23 738 Kč
5. Creador Florence, od 4 170 Kč
6. Arrow Woodlake 108, od 10 581 Kč

Nejčastěji lidé volí dřevěné zahradní altány, které působí kouzelně a jsou snem nejedné romantické duše. Pokud máte však zahradu spíše moderní, můžete tradiční dřevěný altán vyměnit za kovový zahradní altán. Ten má velmi často textilní střechu, některé modely jsou navíc vybaveny i závěsy či textilními postranními stěnami, díky nimž získáte nejen ochranu před sluncem či větrem, ale i zvědavýma očima sousedů.

Pokud by měl přístřešek splňovat i praktičtější funkci (například ukládání zahradního nářadí a techniky), pak se vám bude nejvíce hodit zahradní domek. Vybírat můžete z domků nejrůznějších rozměrů a řešení (od prostých přístřešků na nářadí až po domky, ve kterých se dá krátkodobě přebývat). Co se materiálů týče, nejoblíbenější zůstávají dřevěné zahradní domky, nicméně stále častěji se můžete setkat také s plastovými modely (většinou dřevo vzhledem imitují).

Altány i zahradní domky seženete buď již sestavené, nebo ve formě „stavebnice“, kterou snadno sestavíte (nicméně u složitějších modelů se doporučuje zkušená ruka odborníka).

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků