Hlavní obsah
Při výsadbě necháme okolo kakostu Rozanne dostatek volného místa, časem se rozroste do úctyhodné šířky 70 cm. Foto: Adéla Mclintock, Právo

Pozvěte do záhonů letní náladu

Trvalky v barvách slunce, modré oblohy a něžných červánků, to je kombinace ušitá na míru romantice prázdninových dnů. Jaké druhy propůjčí záhonům uvolněnou letní náladu a zároveň se dobře vyrovnají s občasnými přísušky?

Při výsadbě necháme okolo kakostu Rozanne dostatek volného místa, časem se rozroste do úctyhodné šířky 70 cm. Foto: Adéla Mclintock, Právo
Pozvěte do záhonů letní náladu

Kakost vedle dračíku

I záhon může připomínat letní nebe. Modravými dálkami v něm hýří kakosty (Geranium) odrůdy Rozanne. Vitální, zdravá, dlouhověká trvalka vysoká 50 cm nevytváří semena a díky tomu kvete nepřetržitě od května dlouho do podzimu.

Stejně jako dračík (Penstemon digitalis) Husker Red s purpurovými stonky a bílými obláčky zvonkovitých květů vyžaduje hlinitopísčitou půdu a dostatek slunce. Dračíky bytostně nesnášejí zimní mokro, v jílovité půdě vydrží pouze jednu sezonu.

Jarmanka mezi kakosty

Kakosty jsou úžasné doprovodné kytky vhodné do zahrad všech stylů. Zvolíme-li vyšší druhy s rozvolněnými trsy, např. kakost luční (Geranium pratense) nebo vznešený (G. x magnificum), vtiskneme záhonům lehkost a dynamiku houpavých vln.

V prvních květnových týdnech seřízneme polovinu z každého trsu k zemi, čímž prodloužíme dobu kvetení o několik týdnů.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Když mezi nimi necháme proplouvat kuriózní květy asi 60 cm vysokých jarmanek (Astrantia), vznikne nádherná podívaná na dlouhé týdny. Na slunném až polostinném místě se dvojice udrží léta letoucí, aniž by vyžadovala ustavičnou péči.

Hvozdíky a šalvěje

Růžovými hlávkami květů k sobě od června do září láká motýly i naše oči hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum). Navzdory řídkým vzdušným trsům působí dost strnule. Mohou za to pevné drátovité stonky vysoké okolo půl metru, které tohoto milovníka slunečního jasu svedly dohromady se šalvějí hajní (Salvia nemorosa) Amethyst.

I ona své lodyhy se štíhlými květenstvími umíněně napřimuje k nebi, a právě temperament, jaký z obou rostlin vyzařuje, jim zaručuje pozornost.

Hvozdíky sázíme ve větším množství, jinak hrozí, že se v porostu ztratí. Šalvěj po odkvětu seřízneme, nabere druhý dech a vykvete znovu.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Řebříček s máčkou

Neprší? Nevadí. Ostnitá máčka (Eryngium planum) je na výheň a sucho zvyklá z kamenitých svahů a suchých mezí, odkud pochází. Také řebříček obecný (Achillea millefolium), kterému příroda nadělila jemňounce stříhané aromatické listy, umí dobře hospodařit s vodou.

Obě 40 až 100 cm vysoké rostliny seřízneme až na jaře, aby si s nimi v zimě mohla pohrát jinovatka.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Stálici trvalkových záhonů s bílými nebo růžovými deštníky květů má kdekdo, co takhle dát letos šanci moderní odrůdě Paprika v odstínu vlčích máků? Společně s modrou máčkou rozehrává rafinovanou hru barev a tvarů.

Sápa, jetel, chrastavec

Slunečnému záhonu udává tempo fuchsiová barva chrastavců (Knautia macedonica) Red Knight a jetele červenavého (Trifolium rubens), ohroženého druhu naší domácí květeny, jehož nápadné vejčité úbory pokrývají sametové chloupky.

Jetelem zvýšíme úrodnost půdy. Bakterie žijící na jeho kořenech totiž dokážou přeměnit vzdušný dusík na látky potřebné pro růst rostlin.

Foto: Adéla Mclintock, Právo

Hmyzem zbožňovanou dvojici doprovází sápa (Phlomis russeliana), která si svou mohutností vynucuje pozornost v zadní řadě nejen v létě, ale i v zimě, kdy ji zdobí uschlé semeníky. Díky promyšlenému odstupňování vyniká dobře charakter každé zúčastněné rostliny.

Napište nám

Postavili jste nový dům, rekonstruovali byt anebo máte hezky zařízenou zahradu a rádi byste se ostatním čtenářům pochlubili a inspirovali je?

Napište nám do redakce na adresu bydleni@novinky.cz, připojte pár průvodních vět a několik snímků vašeho díla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků