Hlavní obsah
Podařené duo. Senzační odrůda Claret a šalvěj hajní (Salvia nemorosa) svojí barvou a tvarem zaujmou naši pozornost. Foto: Adéla Taitlová, Právo

Jarmanka - trvalka do nepohody

Až překvapivá odolnost v nevalných podmínkách spolu s dlouhověkostí a okouzlujícím zjevem dělá z jarmanky květinu k pohledání. A podle spolku českých perenářů také trvalku sezóny 2018. Pokud tohle od kvetoucí rostliny chcete, neotálejte s nákupem, když jarmanku u zahradníka uvidíte, nebývá to totiž často.

Podařené duo. Senzační odrůda Claret a šalvěj hajní (Salvia nemorosa) svojí barvou a tvarem zaujmou naši pozornost. Foto: Adéla Taitlová, Právo
Jarmanka - trvalka do nepohody

Říká se jí také hvězdovka nebo astrancie podle latinského rodového jména Astrantia. Hvězdě se totiž po rozevření podobá široký límec z listenů. Celé květenství vám pak možná připomene babiččin jehelníček.

Pod stromy a keři. Přirozeně se jarmanka vyskytuje v křovinách a listnatých lesích, na stín je tudíž zvyklá.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Pohledná sestra mrkve

Na jarmance zaujme hlavně přirozenost. Je nápadná tak akorát, ani ne moc křiklavá, ani rozpínavá, což se nedá říct o bršlici, s níž ji pojí příbuzenský vztah. I ona patří do rozmanité čeledi miříkovitých Apiaceae, kde má své místo voňavý libeček s fenyklem, petrželí či mrkví, která když vykvete, vypadá úchvatně, ovšem jarmance se v ničem nepodobá.

Na slunci, ale ve vlhku. V suchu jarmanka skomírá, což platí i pro ocelově modrou amsónii (Amsonia tabernaemontana).

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Té totiž chybí typické vzdušné deštníkovité květenství. Místo něj na útlých, chudě větvených stoncích vystavuje chomáče stejně dlouhých nitkovitých stopek s drobounkými kvítky, ověnčené papírovitě tenkými listeny se špičatým okrajem. Na svět se klubou od pozdního května do června, po sestřihnutí uvadlých květů si trsnatá trvalka kvetení v menší míře koncem léta ráda zopakuje.

Od bílé po vínovou

V nevelkém rodu hraje prim jarmanka větší (Astrantia major), se kterou se můžeme potkat při procházce listnatým lesem a která šlechtitelům dovolila vykouzlit množství fešných odrůd.

Okoličnatá květenství nejsou nijak zvlášť velká, měří obvykle 2 až 4 cm, dokážou se ale prosadit barevně. Jako ve svatebním září Snow Star a Shaggy, což je kultivar poddruhu jarmanky větší (A. major subsp. involucrata), který poznáme podle zelenobílých květů s pocuchanými listeny.

Jasnější než měsíc. Bělokvěté odrůdy svítí v lesním i večerním šeru a lákavě volají noční motýly k návštěvě.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Růžově kvetou Pink Pride či léty prověřená Roma. Do překrásných rubínových až švestkově fialových odstínů se barví kultivary Hadspen Blood, Claret či Venice.

Vzácněji je v záhonech k vidění jarmanka největší (A. maxima) s mohutnějšími listeny v něžně růžovém odstínu. Zkřížením obou druhů vznikla sterilní, a tudíž nejdéle kvetoucí odrůda jménem Buckland, tónovaná do růžova.

V něžném odstínu. Bledě růžová květenství předvádí osvědčený kultivar jarmanky větší (Astrantia major) Roma.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Shluky okrouhlých, laločnatých listů držících se nevysoko nad zemí neodvádějí od květů pozornost, až na výjimku, kterou je krémovo žlutě panašovaná odrůda Sunningdale Variegated.

Radost pro znalce i amatéry

Jarmanky osloví fajnšmekry, ale bát se jich nemusí ani začínající pěstitelé. Jak je jednou vysadíte na správné místo, tam porostou dlouhá léta, budou krásnět a vytvářet poutavá zátiší, zvlášť v kombinaci se zlatolistou ostřicí vyvýšenou (Carex elata) Aurea, s kapradinami, bohyškami (Hosta), kakosty (Geranium), šalvějí hajní (Salvia nemorosa), kuklíky (Geum), dlužichami (Heuchera) a jim podobnými mitrovničkami (Tiarella).

Zářivé kontrasty. Zlatolistá ostřice (Carex elata) Aurea nechává do detailu vyniknout půvabná květenství ve tvaru jehelníčku.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Čtyřicet až devadesát centimetrů vysoké, spolehlivě mrazuvzdorné trvalky si libují v grošovaném stínu pod stromy a keři, tolerují i stín u severní zdi.

Na plném slunci se jim daří jen při vydatné zálivce nebo třeba podél břehu jezírka, ne však v bažině.

Kvetoucí kulisa. Od okrasného česneku odvádí pozornost květované pozadí. Čím víc jarmanek roste pohromadě, tím lépe.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Sucho a nedostatečná cirkulace vzduchu se podílejí na tvorbě padlí.

V období rašení a květu rostliny ocení dávku dobře vyzrálého kompostu.

Krásná a trvanlivá. Dekorativní listeny mají dlouhou životnost, trvalku proto nemusíte po odkvětu hned seřezávat.

Foto: Adéla Taitlová, Právo

Ač se samovolně přesévají, množíme je raději dělením, jelikož potomstvo ztrácí původní vlastnosti.

Spolek českých perenářů

Občanské sdružení, které propaguje a popularizuje v zimě vytrvalé víceleté zahradní květiny, profesionály zvané pereny, laiky prostě a jednoduše trvalky.

Na zimu jarmanky zatahují a znovu raší začátkem jara.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků